Biochemia kaca cz. 1

Każdy ma w swojej rodzinie wujka, który na weselu jako ostatni w świetnym humorze opuszcza salę, a następnego dnia wstaje w pełni sił, gotowy do dalszego świętowania. Okazuje się, że to, ile alkoholu możemy spożyć oraz jak będzie wyglądał nasz poranek, w dużej mierze zależy od genetyki, czyli od tego, jaką posiadamy formę enzymu metabolizującego alkohol.

Pomimo ogólnie przyjętej zasady, jaką jest stała szybkość metabolizmu alkoholu, należy pamiętać, że „stałość” jest związana z naszymi indywidualnymi zestawami enzymów. Za metabolizm etanolu do nieszkodliwego octanu są odpowiedzialne głównie dwa enzymy – dehydrogenaza alkoholowa oraz dehydrogenaza aldehydowa.  Dehydrogenaza alkoholowa jest odpowiedzialna za metabolizm etanolu do aldehydu octowego – toksycznego metabolitu, który potęguje uczucie kaca. Aldehyd jest dalej metabolizowany do octanu (nieszkodliwego metabolitu) przez dehydrogenazę aldehydową. Niezależnie od dodatkowych czynników, które opisane będą w kolejnym wpisie, to jak intensywne objawy pojawią się u was po alkoholu, zależy od sprawności tych dwóch enzymów. Sprawność enzymatyczna może być związana z szybkim metabolizmem, standardowym metabolizmem albo wolnym metabolizmem. Spróbujmy wyjaśnić to na przykładach szczęściarzy (wujka na weselu) oraz pechowców spędzających większość nocy oraz cały następny dzień w łóżku…

Szczęściarze mają warianty szybkiego metabolizmu obu enzymów – nie upijają się szybko, a następnego dnia nie cierpią z powodu kaca, ponieważ zarówno etanol, jak i aldehyd jest szybko metabolizowany.

Pechowcy (moim zdaniem) to osoby z szybkim wariantem metabolizmu etanolu i wolnym wariantem metabolizmu aldehydu. Takie osoby często piją więcej, ponieważ wolniej się upijają, ale gromadzi się u nich większa ilość toksycznego aldehydu. Takie osoby będą najciężej odczuwać skutki picia dzień po.

Niezależnie od tego, czy jesteś szczęściarzem czy pechowcem, warto wiedzieć, jak zminimalizować skutki spożycia alkoholu. O tym w następnym wpisie!

Źródło:

1. Cederbaum, Arthur I. “Alcohol metabolism.” Clinics in liver disease vol. 16,4 (2012): 667-85. doi:10.1016/j.cld.2012.08.002

2. Edenberg, Howard J. “The genetics of alcohol metabolism: role of alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase variants.” Alcohol research & health : the journal of the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism vol. 30,1 (2007): 5-13.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *