Czy probiotyki łagodzą objawy biegunki podróżnych – wyniki meta-analizy

W te wakacje wiele osób decyduje się spędzić urlop poza granicami kraju, a naszymi ulubionymi kierunkami są południe Europy i kraje egzotyczne. Wiąże się to również ze zmianą otoczenia mikrobiologicznego, co dla części z nas może skończyć się niestety popularną biegunką podróżnych. Co ważne, problem nie dotyczy tylko dorosłych! Dzisiaj dowiecie się, czy probiotyki pomagają łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe podczas podroży.

Najlepszym sposobem na rozstrzygnięcie naukowych dylematów jest zajrzenie do meta-analizy, czyli metody badawczej, która zbiera wyniki z wszystkich dotychczasowych badań i jeszcze raz analizuje rezultaty założeń.

Czy na biegunkę podróżnych zadziała antybiotyk?

Prewencja biegunki podróżnych jest niezmiernie ważna z punktu widzenia międzynarodowego zdrowia publicznego, zmniejszenia stosowania antybiotyków oraz obniżenia ryzyka insulinooporności. Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi w 2017 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Podróży, antybiotyki są przeciwwskazane w profilaktyce biegunki podróżnych.

Co mówi meta-analiza o stosowaniu probiotyków?

Badanie zostało przeprowadzone przez Jong-Myon Bae z uniwersytetu w Korei. Do analizy włączono 11 randomizowanych badań klinicznych, w których większość stosowała różne rodzaje Lactiplantibacillusów lub S. Boulardii. Podczas analiz sprawdzono, czy stosowanie probiotyków może zmniejszyć objawy żołądkowo-jelitowe związane z infekcjami bakteryjnymi, które stanowią przyczynę 80% epizodów biegunki podróżnych.

Wynik? Analiza statystyczna pokazała, że probiotykoterapia w istotny sposób pomaga zmniejszyć ryzyko i objawy wystąpienia biegunki podróżnych.

Jak najlepiej się do tego przygotować? Zajrzyjcie do poprzedniego wpisu:

Źródło: Bae JM. Prophylactic efficacy of probiotics on travelers’ diarrhea: an adaptive meta-analysis of randomized controlled trials. Epidemiol Health. 2018;40:e2018043. doi: 10.4178/epih.e2018043. Epub 2018 Aug 29. PMID: 30189723; PMCID: PMC6232657.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *