Czy rodzaj błonnika w synbiotykach ma znaczenie?

Błonnik dzielimy na dwie główne frakcje – błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny.  Do frakcji nierozpuszczalnej należą głównie: celuloza, hemicelulozy, ligniny, natomiast do frakcji rozpuszczalnej: pektyny, gumy, śluzy, beta-glukany, skrobia oporna, śluzy roślinne i fruktooligosacharydy .

Błonnik nierozpuszczalny

Substancje wchodzące w skład błonnika nierozpuszczalnego nie ulegają procesowi trawienia ani rozpuszczania, pobudzają natomiast funkcje żucia i zwiększa perystaltykę przewodu pokarmowego, dzięki mechanicznemu drażnieniu ścian jelita grubego. Dodatkowo frakcja nierozpuszczalna ma zdolność wiązania wody i zwiększa objętość treści pokarmowej,  działając jako adsorbent, wspomaga proces oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych, takich jak toksyny i metale ciężkie. Co ważne, zmniejsza również wartość energetyczną produktu i na dłużej zapewnia sytość po jego spożyciu.

Błonnik rozpuszczalny

Substancje wchodzące w skład błonnika rozpuszczalnego prowadzą do rozluźnienia masy kałowej i są pomocne w leczeniu zaparć. Beta-glukany mają również wpływ na układ immunologiczny, potęgując działanie komórek odpornościowych oraz zwiększając produkcję krwinek w szpiku kostnym. Włókna tej frakcji błonnika rozpuszczają się w wodzie i mają zdolność do wytwarzania lepkich, podobnych do żelu substancji, które działają ochronnie na ściany przewodu pokarmowego oraz stymulują różnicowanie i proliferacje komórek nabłonka jelitowego. Frakcja ta ulega również fermentacji w jelicie grubym, co jest związane z produkcją krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (octowego, propionowego, masłowego).

Czy rodzaj błonnika w synbiotykach ma znaczenie?

Jednymi z najczęściej występujących i chyba najbardziej polecanych frakcji błonnika dodawanych do probiotyków są fruktooligosacharydy (często oznaczane jako FOS) oraz inulina. Zarówno fruktooligosacharydy, jak i inulina należą do frakcji rozpuszczalnej (chociaż inulina wykazuje również właściwości frakcji błonnika nierozpuszczalnego), które ulegają fermentacji bakteryjnej i stanowią odpowiednia pożywkę dla probiotyków zawartych w preparacie. Można powiedzieć zatem że rodzaj błonnika ma znaczenie i powinniśmy wybierać preparaty z frakcją rozpuszczalną.

Źródło: Instytut Żywności i Żywienia

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *