Oś jelito-płuca w kontekście zakażenia SARS-CoV2

Podczas pandemii COVID-19 coraz częściej możemy usłyszeć o osi jelita-płuca. Jaka jest zależność między tymi narządami i jaki to może mieć wpływ na zakażenie wirusowe?

Połączenie między układem pokarmowym a układem oddechowym może być zarówno bezpośrednie, gdzie mikrobiom jamy ustnej kolonizuje drogi oddechowe, jak i pośrednie, związane z kolonizacją mikrobami dostającymi się z jelit do krwioobiegu. W tym drugim przypadku mikroorganizmy trafiają żyłą wrotną do wątroby (możecie o tym poczytać w poprzednim wpisie: http://metabolika.pl/os-jelito-watroba-a-covid-19/), a następnie do krążenia ogólnoustrojowego i płuc. Warto również pamiętać, że metabolity mikrobioty jelitowej regulują szereg ścieżek immunologicznych, zapewniając prawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu.  

Badania pokazują, że zaburzenia szczelności bariery jelitowej mają wpływ na przebieg wielu schorzeń układu oddechowego. Zły stan jelit oraz dysbioza wpływa na pogorszenie rokowania pacjentów z ostrą niewydolności oddechową w przebiegu zakażeń wirusowych. Podobne obserwacje zauważono u pacjentów z zakażeniami grzybiczymi, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy mukowiscydozą. Zależność miedzy dysbiozą a chorobami płuc została zaobserwowana już na wczesnych etapach życia, gdzie u dzieci przerost Clostridium i redukcją Bfidobacterium był związany z wystąpieniem astmy. Ciekawe jest również to, że zakażenie górnych dróg oddechowym może zmienić mikrobiotę przewodu pokarmowego. Zakażenie wirusem grypy w modelu mysim zmieniło mikrobiom zarówno w drogach oddechowych, jak i w jelitach (w tym doprowadziło do zmniejszenia puli Lactobacillus).                       

Wiadomo, że część pacjentów z COVID-19 ma objawy ze strony układu pokarmowego, wiadomo również, że drogą zakażenia SARS-CoV2 może być żywność oraz układ pokarmowy, ponieważ receptory dla angiotensyny II, dzięki którym wirus wnika do wnętrza komórek znajdują się zarówno w jelitach, jak i w płucach. Dodatkowo zły stan jelit przed zakażeniem, związany z dysbiozą i rozszczelnieniem bariery jelitowej może doprowadzić do zwiększenia ryzyka nie tylko zakażenia wirusowego, ale również wtórnej infekcji bakteryjnej i grzybiczej.

Źródło:

1. Anand, Swadha, and Sharmila S Mande. “Diet, Microbiota and Gut-Lung Connection.” Frontiers in microbiology vol. 9 2147. 19 Sep. 2018, doi:10.3389/fmicb.2018.02147

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *