Probiotyk: jedno- czy wieloszczepowy?

Dzisiaj przygotowałam dla was schemat doboru probiotyku. Na początku należy ustalić, czy moje dolegliwości mogą być związane z dysbiozą. Przewlekłe bóle brzucha, nieregularność wypróżniania, biegunki oraz zaparcia to objawy, których na dłuższą metę nie możemy lekceważyć. I nawet jeśli probiotykoterapia przynosi pożądane efekty, warto skonsultować się ze specjalistą.

Decydujemy się na probiotykoterapię, co dalej?

Czy szczep/szczepy mają potwierdzone działanie na moje schorzenie?

Każdy probiotyk powinien mieć potwierdzone działanie w badaniach naukowych. Jeśli mamy zdiagnozowaną konkretną jednostkę chorobową, warto sprawdzić, czy dany probiotyk ma potwierdzone działanie kliniczne w konkretnej grupie schorzeń. Pomimo tego, że probiotyki są rejestrowane jako suplementy diety, niektóre firmy przeprowadzają badania kliniczne z ich udziałem, aby udowodnić ich skuteczność we wspomaganiu leczenia. Ułatwi nam to dalszy wybór probiotyku.

Probiotyk jedno- czy wieloszczepowy?

Probiotyki jednoszczepowe zwierają często bakterie które posiadają wiele mechanizmów kolonizacyjnych i są silnym konkurentem dla bakterii patogennych.

Preparaty wieloszczepowe zawierają częściej bakterie o mniejszej aktywności i mają zazwyczaj działanie wielokierunkowe. Ich prozdrowotne właściwości wynikają ze wspólnego efektu działania różnych szczepów.

Nie ma żelaznej zasady dotyczącej przyjmowania preparatów jedno- i wieloszczepowych. Umownym podziałem, który często potwierdza się w badaniach naukowych, jest ilość czynników, które doprowadzają do dysbiozy. Jeśli liczba czynników dysbiotycznych jest mała, wybieramy preparat jednoszczepowy. Jeśli choroba jest wieloczynnikowa, warto rozważyć preparat wieloszczepowy.

Najlepszym przykładem jest antybiotykoterapia, przy której w większości zaleca się  probiotyk jednoszczepowy. W przypadku leczenia schorzeń wieloczynnikowych, takich jak: otyłość, choroby układu krążenia czy depresja lepiej mogą sprawdzić się preparaty wieloszczepowe.

Szczep czy gatunek?

Skład probiotyku powinien być zawsze określany do poziomu szczepu np. Lactobacillus plantarum 299v, w innym przypadku nie jesteśmy w stanie określić jego skuteczności oraz wpływu na nasz organizm. Istnieje wiele szczepów Lactobacillus plantarum, ale większość z nich nie ma tak silnej aktywności i nie jest tak konkurencyjna dla bakterii patogennych. Jeśli wybierzemy preparat wieloszczepowy, wszystkie bakterie również muszą być opisane do poziomu szczepu.

Jak długo brać probiotyk?

Probiotyk należy przyjmować w dawce zalecanej na opakowaniu. Prawidłowa probiotykoterapia powinna trwać minimum 3 miesiące. Jeśli decydujemy się na dłuższy okres, należy skonsultować się ze specjalistą.

Źródło: Opinia własna

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *