Probiotyki nowej generacji

Zaczynamy cykl, na który wielu z Was czekało. Probiotyki nowej generacji, czyli bakterie o nowym potencjale leczniczym, skierowane na konkretne schorzenia.

Probiotyki, jakie znamy dzisiaj…

Koncepcja tradycyjnych probiotyków opiera się na samym początku na obserwacji, że regularne spożywanie fermentowanych produktów mlecznych z bakteriami kwasu mlekowego było związane ze lepszym zdrowiem i długowiecznością u starszych mieszkańców Bułgarii. Od tego czasu termin probiotyk jest związany z korzystnymi bakteriami, bytującymi w ludzkim jelicie, które są wykorzystywane we wspomaganiu leczenia wielu chorób układu pokarmowego (i nie tylko).

W ostatnich latach probiotyki i mikrobiom jelitowy stanowią jeden z najbardziej gorących tematów w świecie nauki. Okazuje się, że wykorzystanie bakterii komensalnych jako probiotyków jest naturalnym sposobem na przywrócenie równowagi w przewodzie pokarmowym. Większość probiotyków to szczepy różnych bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, są to bakterie tlenowe, które można relatywnie łatwo wyhodować, które poprawiają szczelność bariery jelitowej i mają szereg właściwości prozdrowotnych.

Okazuje się jednak, że bakterie probiotyczne stanowią niewielką część ludzkiego mikrobiomu, zaczęto się zatem zastanawiać, jaką rolę mogłaby pełnić gatunki bakterii, które bardzo licznie występują w przewodzie pokarmowym? Taka bakterią jest Akkermansia  muciniphila, której występowanie szacuje się na 0,5-5% całego mikrobiomu.

Co to są probiotyki nowej generacji?

Probiotyki nowej generacji, są oparte na unikalnych szczepach wyizolowanych z ludzkiego jelita i oferują odejście od uniwersalnych rozwiązań na rzecz bardziej spersonalizowanych probiotyków.  Probiotyki nowej generacji są ukierunkowane na konkretne choroby i mogą być stosowane jako rewolucyjna klasa preparatów terapeutycznych. Dzięki zastosowaniu najnowszych metod analitycznych oraz narzędzi genetycznych udało się wybrać grupę bakterii o wysokim potencjale terapeutycznym.

Warto jednak podkreślić, że część z nich nie jest jeszcze na tyle dobrze zbadana, żebyśmy mogli potwierdzić ich skuteczność kliniczną. Istnieją jednak szczepy bakteryjne, które mają potwierdzoną skuteczność w walce z otyłością i cukrzycą typu 2 oraz są bezpieczne, co potwierdziły zarówno badania na zwierzętach, jak również na ludziach. Do takich bakterii należy Akkermansia  muciniphila, probiotyk nowej generacji, o której będziecie mogli przeczytać w kolejnych wpisach.

Źródło: Dudík B, Kiňová Sepová H, Greifová G, Bilka F, Bílková A. Next generation probiotics: an overview of the most promising candidates. Epidemiol Mikrobiol Imunol. 2022 Spring;71(1):48-56. English. PMID: 35477270.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *