Suplementacja witaminy D u osób z niskim stężeniem 25-hydroksycholekalcyferolu

Do jednego z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju osteoporozy należy przewlekły niedobór witaminy D. Aby dobrze dopasować suplementację, należy oznaczyć poziom 25-hydroksycholekalcyferolu i dobrać odpowiednią dawkę witaminy D. Jak to zrobić? Chciałabym pochwalić się Wam artykułem dotyczącym suplementacji witaminy D u dzieci i dorosłych, który ukazał się w tym roku na łamach czasopisma „Lekarz POZ” wydawnictwa Termedia.

Dlaczego witamina D jest tak ważna w procesie utrzymania prawidłowej mineralizacji kostnej?

Wapń (tak jak i magnez) jest niezbędny do wielu procesów fizjologicznych, m.in. do skurczu i rozkurczu mięśni, nie tylko tych szkieletowych, ale również do skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego czy mięśni przepony. Organizm nie może pozwolić sobie na zbyt duże wahania wapnia w ustroju, aby nie zaburzyć równowagi organizmu. Jeśli brakuje nam wapnia, organizm może zwiększyć jego stężenie na dwa sposoby. Pierwszym jest zwiększenie jego wchłaniania w jelitach, a drugim odzyskanie wapnia z rezerwuaru kostnego. Zazwyczaj te dwa procesy zachodzą równocześnie. Niestety zwiększenie wchłaniania wapnia w jelicie może odbyć się tylko w przypadku obecności metabolitów witaminy D, które regulują jego bezpośrednie wchłanianie. Jeśli zabraknie witaminy D, pomimo wysokiej podaży wapnia, nie będzie on wchłonięty w wystarczającej ilości, co skutkuje intensyfikacją procesów resorpcji kostnej. Jeśli proces ten trwa dłużej, może dojść do zmniejszenia gęstości kości i osteoporozy.

Jak dobrać dawkę witaminy D?

Aby odpowiednio dobrać dawkę, zawsze powinno się zmierzyć poziom 25-hydroksycholekalcyferolu, który odzwierciedla rzeczywiste zapasy witaminy D w organizmie. W zależności od wyniku oraz wieku dobieramy odpowiednią dawkę według schematu poniżej:

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu 0–10 ng/ml:
• 0–12 miesięcy – 2000 IU/dobę,
• 1–10 lat – 3000–6000 IU/dobę,
• > 10 lat – 6000 IU/dobę,
• > 18 lat – 6000 IU/dobę (lub w dawce tygodniowej 40 000 IU),
• kontrola stężenia witaminy D co 1–3 miesiące, aż do uzyskania stężenia 30–50 ng/ml.

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu > 10–20 ng/ml:
• Jeśli suplementacja witaminy D była dopasowana do rekomendacji ogólnych, należy zwiększyć jej dawkę o 100% i powtórzyć badanie za 3 miesiące,
• Jeśli witamina D nie była wcześniej suplementowana, należy zacząć od maksymalnej dawki rekomendowanej dla populacji ogólnej i zmierzyć poziom po 3 miesiącach lub wdrożyć leczenie w odpowiednich dawkach dobowych lub tygodniowych.

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu > 20–30 ng/ml:
• Jeśli suplementacja witaminy D była dopasowana do rekomendacji ogólnych, należy zwiększyć jej dawkę o 50% i powtórzyć badanie za 6 miesięcy,
• Jeśli witamina D nie była wcześniej suplementowana, należy zacząć od dawki rekomendowanej dla ogólnej populacji.

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu > 30–50 ng/ml:
• Należy kontynuować dawkę zalecaną dla populacji ogólnej.

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu > 50–75 ng/ml:
• Jeśli suplementacja witaminy D była dopasowana do rekomendacji ogólnych, należy zmniejszyć jej dawkę o 50% i powtórzyć badanie za 3 miesiące,
• Jeśli witamina D była suplementowana w większych dawkach, należy zaprzestać suplementacji na 1 miesiąc, a następnie rozpocząć suplementację dawką rekomendowaną dla populacji ogólnej.

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu > 75–100 ng/ml:
• Należy zaprzestać suplementacji na 1–2 miesiące, a następnie zmierzyć poziom witaminy D – jeśli będzie wynosił < 50 ng/ml, można rozważyć wprowadzenie suplementacji ograniczonej (minimalne dawki dla populacji ogólnej).

Stężenie 25-hydrocholekalcyferolu > 100 ng/ml:
• Należy zaprzestać suplementacji i mierzyć poziom witaminy D co miesiąc,
• Jeśli wystąpiły objawy kliniczne, należy natychmiast wdrożyć leczenie,
• Jeśli uda się osiągnąć stężenie < 50 ng/ml, można rozważyć wprowadzenie suplementacji ograniczonej (minimalne dawki dla populacji ogólnej).

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o suplementacji witaminy D zapraszam na: https://www.termedia.pl/Niedobory-witaminy-D3-u-dzieci-i-doroslych-jak-diagnozowac-i-leczyc-,98,40461,1,0.html

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *