Weź udział w badaniu „Żywienie po Covidzie”

Serdecznie zapraszam do udziału w naszym badaniu naukowym, związanym z pandemią COVID-19. Szukamy osób, które po przebyciu COVID-19 mają problemy żołądkowo-jelitowe. Pacjenci, którzy będą zakwalifikowani otrzymają specjalną dietę, która powinna pomóc w ich dolegliwościach. Wszystkie wizyty i konsultacje w trybie on-line.

Informacja o badaniu „Żywienie po Covidzie”

Kto kwalifikuje się do badania?

Aby zakwalifikować się do badania należy spełniać 4 kryteria, należy:

  • Być pełnoletnim.
  • Przejść COVID-19 do 6 miesięcy od dnia wypełnienia formularza.
  • Przed zakażeniem nie chorować na niewydolności narządowe lub choroby zapalne jelit.
  • Po przejściu COVID-19 odczuwać zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Na czym będzie polegało badanie?

Zostaną Państwo zaproszeni do odbycia wygodnych wizyt on-line (telefonicznie lub w inny dopuszczony przez Uczelnię sposób) w wirtualnym gabinecie dietetycznym przy Zakładzie Żywienia Człowieka i Metabolomiki. Na wizytach zostanie Państwu przekazana dwuetapowa dieta. Celem wdrożenia diety jest ograniczenie u Państwa dolegliwości żołądkowo-jelitowych i poprawa samopoczucia. Dieta, którą zaproponujemy jest dietą o ograniczonej zawartości związków nasilających objawy bólowe, dieta o zwiększonej zawartości białka oraz normokaloryczna. U Państwa wielokrotnie zostaną zebrane ankiety dotyczące: 

  • stanu odżywienia (SGA, NRS 2002),
  • zaburzeń jelitowych (FACT G7 oraz GSRS).

Wypełnione ankiety pozostaną anonimowe i zostaną przesłane do bazy zbierającej ankiety czyli Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki PUM.

Etapy projektu

  • Wyrażenie chęci udziału w badaniu przez wypełnienie formularza on-line.
  • Losowe przydzielenie do grupy z określoną dietą (LOW FOODMAP lub lekkostrawną).
  • Konsultacja on-line ze studentami dietetyki Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie, Katedry Żywienia Człowieka i Metabolomiki.
  • Po konsultacji na wskazany przez Państwa adres mailowy zostanie wysłany spersonalizowany plan dietetyczny. Dietetyk będzie się z Państwem kontaktował 1 raz w tygodniu (przez 6 tygodni) po to, aby zadać parę pytań o stan zdrowia (wizyta będzie bardzo krótka i obejmie odpowiedzi zawarte w kwestionariuszu). Po 6 tygodniach zostanie przeprowadzona druga konsultacja dietetyczna oraz zweryfikowanie zmiany masy ciała. Wtedy zostanie przesłany drugi etap diety. 

Potencjalne korzyści

Naszym celem jest stworzenie wytycznych żywieniowych dla osób po żołądkowo-jelitowym przebiegu COVID-19. Uzyskane dane będą bazą do stworzenia wytycznych dla kolejnych chorych.

Koszty udziału w badaniu

Badania są bezpłatne, nie zostaną Państwo obciążeni kosztami żadnych badań czy konsultacji, które są wykonywane w toku niniejszego badania. Nie otrzymają też Państwo zapłaty za udział w badaniu. 

LINK DO STRONY Z FORMULARZEM: zywienie-covid.pl

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *