Barbiturany. Interakcje leków z suplementami i żywnością
Chciałabym zapoczątkować cykl poświęcony interakcjom między lekami a suplementami diety i składnikami żywności. Bohaterami pierwszej odsłony cyklu będą barbiturany. Krótko opiszę tę grupę leków, mechanizm ich działania i najczęstsze interakcje z innymi substancjami.
Czym są barbiturany?
Barbiturany to leki o działaniu hamującym ośrodkowy układ nerwowy (zwłaszcza podwzgórze, układ siatkowaty, korę mózgową) wykazują działanie uspokajające. W większych dawkach mogą działać długotrwale nasennie oraz przeciwdrgawkowo.
Ich mechanizm działania polega na aktywacji kanałów chlorkowych kompleksów receptorów GABA, co prowadzi do hiperpolaryzacji i stłumienia czynności neuronów. Dodatkowo, działają blokująco na neurony układu limbicznego, tworu siatkowatego w mózgu oraz podwzgórza, co ogranicza przekazywanie bodźców z tych struktur do kory mózgowej.
Efekty działania barbituranów
Barbiturany hamują czynność ośrodka oddechowego, zwłaszcza w połączeniu z pochodnymi benzodiazepiny. Dodatkowo ograniczają wytwarzanie hormonu tyreotropowego i wydzielanie ACTH, zwiększając natomiast wydzielanie hormonu antydiuretycznego. Redukują szybkość przemiany materii oraz zużycie tlenu przez tkankę mózgową, hamują proces fosforylacji, syntezę i wydzielanie acetylocholiny z neuronów oraz uwalnianie noradrenaliny.
U osób z nadciśnieniem tętniczym, po zażyciu barbituranów, obserwuje się wyraźniejszy efekt niewielkiego obniżenia ciśnienia tętniczego i zmniejszenia częstotliwości rytmu serca.
Co więcej leki te mogą zmniejszać napięcie mięśni gładkich, co prowadzi do działania przeciwskurczowego.
Intensywność wymienionych tych efektów może się różnić w zależności od dawki, czasu stosowania i indywidualnych cech pacjenta.
Najważniejsze interakcje barbituranów z innymi substancjami
Przyjmowanie barbituranów, powoduje zmniejszenie stężenia witamin B6 i B12 we krwi. Powoduje to wzrost stężenia homocysteiny we krwi i podwyższenie stężenia cholesterolu.
Dodatkowo barbiturany zmniejszają okres półtrwania witaminy D, co może doprowadzić do jej niedoborów. Nie powinniśmy również łączyć barbituranów z ziołami, które działają uspokajająco, a także obniżają ciśnienie krwi.
Źródło:
1. Zofia Zachwieja, INTERAKCJE LEKÓW Z POŻYWIENIEM. MedPharm 2016.