Czy probiotykoterapia w ciąży i podczas karmienia piersią jest bezpieczna?

Dostaję od was wiele zapytań: Czy probiotykoterapia w ciąży jest bezpieczna? W związku z tym kolejny wpis będzie poświęcony właśnie temu tematowi.

Probiotykoterapia w ciąży – Meta-analiza

W 2020 roku na łamach czasopisma NUTRIENS ukazała się meta-analiza dotycząca bezpieczeństwa stosowania probiotyków, prebiotyków i synbiotyków przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące. W rezultacie sprawdzono 100 artykułów z 25 krajów, z czego większość pochodziła z Europy.

Probiotykoterapia w ciąży – Wyniki meta-analizy

Efekt? Przede wszystkim w meta-analizie nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem probiotyków, prebiotyków lub sybiotyków u kobiet w ciąży. W 11 badaniach zgłoszono dwadzieścia różnych działań niepożądanych, jednak większość była związana z dolegliwościami przewodu pokarmowego u matek w trzecim trymestrze ciąży. Dane sugerują, że suplementacja produktami probiotycznymi i prebiotycznymi jest bezpieczna w czasie ciąży oraz w okresie laktacji, ponieważ nnie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami zdrowotnymi u matki lub niemowlęcia.

Probiotykoterapia w ciąży – wybór probiotyku

Badacze podkreślają jednak, że wybór probiotyku jest kluczowy dla bezpieczeństwa młodych matek. W takim razie na co zwrócić uwagę?

  • Oznaczenie i opis preparatu – probiotyki doustne jako suplementy diety nie podlegają tak dużej kontroli jak leki, dlatego bardzo ważne jest, żeby na preparacie znajdowały się informacje dotyczące szczepu (nie tylko gatunku!), ilości probiotyku w jednej kapsułce (oznaczone jako CFU, zazwyczaj 10x CFU).

Jak rozpoznać, że podana nazwa to szczep? Przykład –  Lactiplantibacillus plantarum 299V

  1. Lactiplantibacillus  – rodzaj
  2. plantarum – gatunek
  3. 299V – nazwa szczepu
  • Skuteczność niektórych preparatów probiotycznych jest sprawdzana w badaniach klinicznych. Warto spytać specjalisty czy któryś szczep/szczepy wykazują wysoką skuteczność na daną dolegliwość.
  • Każdy probiotyk powinien mieć opisany również sposób dawkowania i maksymalną ilość, jaką można przyjąć w ciągu dnia.

Źródło: Sheyholislami H, Connor KL. Are Probiotics and Prebiotics Safe for Use during Pregnancy and Lactation? A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2021 Jul 13;13(7):2382. doi: 10.3390/nu13072382. PMID: 34371892; PMCID: PMC8308823.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *