Czy warto stosować probiotyki w leczeniu depresji?

Wpis jest zainspirowany wykładem dr Agaty Misery, psychiatry dziecięcego, która na konferencji „Mikrobiota jest kobietą” przestawiała wykład: ”Stresowe Love, czyli jak się stresować, żeby nie zwariować”.

Mikrobiota a zdrowie psychiczne

Coraz częściej mówi się o tym, że mikrobiom jelitowy bierze udział w patomechanizmie chorób neurodegeneracyjnych i ma związek z naszym stanem psychicznym. Składowe mikrobiomu i przede wszystkim jego produkty działają na układ nerwowy, regulując wiele procesów metabolicznych, a wydaje się, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej, a droga do poznania pełnego związku między mikrobiomem a chorobami cywilizacyjnymi jest otwarta.

W ostatnich latach obserwujemy więcej interwencji ukierunkowanych na mikrobiotę jelitową, które mają wspomagać  leczenie zaburzeń psychicznych. Do jednych z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych modyfikacji mikrobioty należy probiotykoterapia.

Probiotykoterapia w depresji

Pierwsze próby kliniczne na pacjentach dostarczają dość obiecujących wyników związanych z poprawą zdrowia psychicznego po probiotykoterapii.  W 2021 roku na łamach czasopisma „Journal of Clinical Medicine”opublikowano meta-analizę zawierającą wyniki 7 randomizowanych badań klinicznych dotyczących skuteczności probiotyków w leczeniu depresji klinicznej.

Wyniki pokazały, że probiotyki skutecznie zmniejszają objawy depresji, gdy są podawane jako dodatek do leków przeciwdepresyjnych (SMD = 0,83, 95%CI 0,49-1,17), jednak nie wykazały istotnych korzyści, gdy występują jako jedyny rodzaj leczenia (SMD = -0,02, 95%CI -0,34-0,30). Badacze podkreślają, że potencjalne mechanizmy działania mogą odbywać się poprzez zwiększenie stężenia czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF) i zmniejszenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP), chociaż aby potwierdzić te hipotezy wymagana jest większa liczna badań.

Źródło: Nikolova VL, Cleare AJ, Young AH, Stone JM. Updated Review and Meta-Analysis of Probiotics for the Treatment of Clinical Depression: Adjunctive vs. Stand-Alone Treatment. J Clin Med. 2021 Feb 8;10(4):647. doi: 10.3390/jcm10040647. PMID: 33567631; PMCID: PMC7915600.

W celu obejrzenia całego wykładu odsyłamy na stronę https://webinarium.gradatim-sympozja.pl

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *