Czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) może być wywołane przerostem bakteryjnym?
Dzisiaj chciałam Wam przedstawić wyniki pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Pekinie, którzy wyizolowali bakterie mogące mieć znaczący wpływ na rozwój NAFLD.
NAFLD a dysbioza
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to jednostka chorobowa powiązana z wieloma zaburzeniami metabolicznymi, do których należą m.in.: wzmożona synteza kwasów tłuszczowych w wątrobie, brak wrażliwości tkanek na insulinę, podwyższony stres oksydacyjny i rozwój stanu zapalnego w hepatocytach (komórkach wątroby). Głównymi przyczynami tego schorzenia jest zła dieta oraz brak aktywności fizycznej. NAFLD jest też ściśle związane z rozwojem otyłości i odkładaniem się trzewnej tkanki tłuszczowej. Ostatnio zauważono związek między powstaniem NAFLD a dysbiozą jelitową, która towarzyszy również pacjentom otyłym. Dysbioza mikrobioty oraz zaburzenia integralności bariery jelitowej okazały się jedną z przyczyn powstania i progresji tego schorzenia. Do tej pory nie udało się jednak wyłonić bakterii, których zwiększona obecność miałaby bezpośredni wpływ na rozwój NAFLD. Zwiększenie ilości błonnika oraz probiotykoterapia, która poprawia ogólny stan mikrobiomu, wydawały się skutecznym uzupełnieniem terapii.
Klebsiella pneumoniae – problematyczna bakteria
Jing Yuan i współ. przeprowadzili badanie, w którym z kału pacjentów z NAFLD wyizolowali bakterie Klebsiella pneumoniae. Występują u ponad 60% pacjentów z NAFLD w populacji chińskiej i… wytwarzają alkohol. Okazało się, że transfer tej bakterii do myszy spowodował rozwój u niej stłuszczenia wątroby. I odwrotnie, eliminacja tego szczepu zapobiegła rozwojowi tego schorzenia u zwierząt. Wyniki te sugerują, że w wielu przypadkach NAFLD zmiany mikrobioty jelitowej indukują stłuszczenie wątroby. Badacze podkreślają również, że obecność gatunku Klebsiella pneumoniae może zainicjować i przyspieszyć progresję choroby w związku z nadmierną produkcją endogennego alkoholu, który dodatkowo uszkadza hepatocyty i indukuje stan zapalany. Wydaje się, że rola dysbiozy w NAFLD jest większa, niż wydawało nam się na początku.
Źródło: J. Yuan et al., “Fatty liver disease caused by high-alcohol-producing Klebsiella pneumoniae”, Cell Metabolism, doi:10.1016/j.cmet.2019.08.018, 2019.