O mnie

Kim jestem?

Nazywam się Dominika Maciejewska-Markiewicz i jestem biotechnologiem, specjalizującym się w przemianach metabolicznych. Znajdziecie mnie nie tylko na blogu Metabolika, ale także na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie działam naukowo i dydaktycznie. Opublikowałam wiele prac z dziedziny przemian lipidowych oraz współtworzyłam publikacje z zakresu metabolizmu i żywienia człowieka. Jeśli więc interesują Was powyższe zagadnienia, na pewno znajdziecie na tym blogu coś dla siebie.

Jakie są moje zainteresowania naukowe?

W swojej pracy poruszam głównie zagadnienia związane z bioaktywnymi związkami lipidowymi oraz ich zastosowaniem w praktyce klinicznej. Razem z zespołem Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka uczestniczę w badaniach klinicznych związanych z analizą zmian biochemicznych w chorobach dietozależnych. Jestem też kierownikiem grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki mającego na celu poszukiwanie lipidowych markerów stłuszczenia wątroby.

Czym jest metabolika?

Celem bloga jest wyłowienie z bezliku informacji na temat metabolizmu tych najbardziej istotnych i zgodnych z medycyną opartą na dowodach. Mam nadzieję, że krótkie historie o metabolizmie przyczynią się do popularyzacji wiedzy z zakresu szeroko pojętych przemian biochemicznych, jakie leżą u podłoża wielu chorób, nie tylko dietozależnych. Będę tu poruszać tematy, które pomogą zrozumieć mechanizmy przyczyniające się do powstania wielu schorzeń. Czasem będzie to przedstawienie patomechanizmu choroby, czasem aktualne rekomendacje suplementacji, będę też poruszać zagadnienia związane z aktywnością mikrobiomu i probiotykoterapią. Życzę udanej lektury!