Czy warto suplementować witaminę K?
Coraz częściej w preparatach z witaminą D pojawia się również witamina K. Czy powinniśmy się decydować na taką suplementację?
Witamina K – gdzie ją znajdziemy i jakie ma działanie
Witamina K to grupa związków rozpuszczalnych w tłuszczach, które są pochodnymi metylo-1,4-naftochinonu. Wpływają one na wiele kluczowych procesów naszego organizmu związanych między innymi z krzepnięciem krwi czy procesami kościotworzenia. Wyróżniamy dwie główne formy witaminy K – witaminę K1 (występującą w roślinach zielonych) oraz witaminę K2 (występującą w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz produkowaną przez bakterie). Pomimo tego, że witamina K jest produkowana przez bakterie jelitowe, w niektórych przypadkach sama synteza jelitowa może nie być wystarczająca – szczególnie u osób narażonych na dysbiozę.
Witamina K a metabolizm kostny
Witamina K2 zapewnia prawidłowe funkcjonowanie dwóch białek biorących udział w metabolizmie kości – białka MGP oraz osteokalcyny. Osteokalcyna tworzy tkankę kostną oraz bierze udział w wydzielaniu insuliny i adiponektyny, zmniejszając tym samym ryzyko powikłań metabolicznych. Białko MGP kieruje wapń na drogę metabolizmu kostnego i zabezpiecza przed kalcyfikacją tkanek miękkich – odkładaniem wapnia w tkankach innych niż tkanka kostna. Należy podkreślić, że żadna forma witaminy K nie wpływa bezpośrednio na wchłanianie wapnia.
Prawidłowa flora bakteryjna i zróżnicowana dieta powinna pokryć zapotrzebowanie na witaminę K. Suplementacja jest wskazana w przypadku podejrzenia dysbiozy (np. przy stosowaniu antybiotykoterapii) lub niedojrzałości mikrobiomu (w przypadku niemowląt). Pamiętajmy jednak, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która w wysokich dawkach ma predyspozycje do odkładania się i może powodować toksyczne efekty uboczne.
Jeśli nie masz problemów jelitowych i stosujesz zbilansowaną oraz zróżnicowaną dietę prawdopodobnie nie musisz suplementować tej witaminy!
Kto może być w grupie ryzyka niedoboru?
- Osoby w podeszłym wieku;
- Osoby po antybiotykoterapii;
- Niemowlęta i małe dzieci;
- Osoby z podejrzeniem dysbiozy.
Jaką dawkę należy suplementować?
Zapotrzebowanie na tę witaminę u osób dorosłych wynosi ok. 55-65 ug/dobę. Aby zabezpieczyć się przed jej toksycznością, nie należy przekraczać dawki dziennego zapotrzebowania, chyba że lekarz lub dietetyk zdecyduje inaczej.
Jeśli samodzielnie decydujesz się na suplementację, nie przekraczaj dziennej zalecanej dawki!
Którą witaminę suplementować?
Tylko witamina K2 wpływa na metabolizm kostny i to jej niedobór jest najczęstszy. Witamina K1 powinna być dostarczana wraz z dietą w prawidłowej ilości.
Źródło: DiNicolantonio JJ, Bhutani J, O’Keefe JH. The health benefits of vitamin K. Open Heart. 2015;2(1):e000300. doi:10.1136/openhrt-2015-000300.