Endotoksyny bakteryjne (LPSy) zmieniają metabolizm komórek tłuszczowych
W 2023 roku naukowcy z Nottingham Trent University odkryli, że endotoksyny bakteryjne (LPSy) dostają się do krwiobiegu i bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie komórek tłuszczowych oraz ich zdolność do aktywności metabolicznej. Jednak w przypadku otyłości ściana jelita może stać się upośledzona i nieszczelna, umożliwiając uwalnianie tych fragmentów bakterii do krwi, skąd następnie przemieszczają się przez ciało do różnych tkanek.
Naukowcy twierdzą, że badanie to stanowi przełom w zrozumieniu zdrowia komórek tłuszczowych i tego, w jaki sposób wpływają one na przyrost masy ciała i związane z nim choroby.
Endotoksyny bakteryjne blokują brązowienie tkanki tłuszczowej
Wiadomo, że dysfunkcyjna tkanka tłuszczowa przyczynia się do powstania chorób metabolicznych, w tym otyłości, cukrzycy typu 2 czy stłuszczenia wątroby. W ramach badania zespół chciał zrozumieć, w jaki sposób znaczna utrata masy ciała może pomóc w zmniejszeniu ilości endotoksyny (LPS) krążącej we krwi.
Za pomocą serii eksperymentów odkryli, że komórki tłuszczowe są znacznie uszkadzane przez endotoksynę – i że zmniejsza to ich zdolność do przekształcania się w bardziej metabolicznie aktywne brązowe komórki tłuszczowe, które napędzają utratę wagi. Badanie wykazało również, że białe komórki tłuszczowe pochodzące od uczestników z otyłością miały mniejsze szanse na przekształcenie się w brązowe komórki tłuszczowe w porównaniu z komórkami tłuszczowymi od osób szczupłych, prawdopodobnie z powodu wyższego poziomu endotoksyny we krwi uczestników z otyłością.
Czy da się odwrócić ten proces?
Zespół zbadał również, w jaki sposób utrata masy ciała może odwrócić krążącą endotoksynę pochodzącą z jelit i wynikające z niej uszkodzenie komórek tłuszczowych. Okazało się, że operacja bariatryczna zmniejszyła ilość endotoksyny we krwi, co było również związane z poprawą zdrowia metabolicznego komórek tłuszczowych u wszystkich badanych uczestników.