16 maja — Międzynarodowy Dzień Celiakii

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii. Uważam, że to świetny moment, aby przypomnieć, że objawy celiakii nie muszą dotyczyć wyłącznie przewodu pokarmowego i zaniku kosmków jelitowych. Duża część pacjentów (również tych niezdiagnozowanych) ma bardzo niecharakterystyczne objawy. Na co zwrócić uwagę?

Kilka słów o celiakii

Celiakia to przewlekła choroba układu pokarmowego, która jest spowodowana nietolerancją glutenu. Gluten to białko występujące w ziarnach zbóż, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. W przypadku osób cierpiących na celiakię, spożycie glutenu prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego i zaniku kosmków jelitowych. To z kolei może prowadzić do różnorodnych objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, wzdęcia, utrata masy ciała, niedobory witaminowo-mineralne.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia celiakii jest eliminacja glutenu z diety.

Jakie mogą być niespecyficzne objawy celiakii?

  • Zmiany skórne. Osoby z celiakią mogą mieć skłonność do różnych zmian skórnych, takich jak trądzik różowaty, łuszczyca, czy wysypki.
  • Bóle stawów. Celiakia może czasami prowadzić do stanów zapalnych stawów, co objawia się bólem i obrzękami.
  • Niedobór witamin i minerałów. Obniżenie wchłaniania wiąże się również ze zmniejszoną absorpcją składników mineralnych i witamin, co doprowadza do poważnych niedoborów i zaburza pracę organizmu.
  • Problemy neurologiczne. Osoby cierpiące na celiakię mogą doświadczać objawów neurologicznych, takich jak: zawroty głowy, ataki padaczkowe, neuropatie, czy zaburzenia równowagi.
  • Niepłodność. U kobiet celiakia może prowadzić do problemów z płodnością lub do poronień nawykowych.
  • Poważne problemy stomatologiczne. Niektórzy pacjenci z celiakią mogą skarżyć się na problemy z zębami, takie jak ubytki, przebarwienia czy opóźnione wyrzynanie zębów u dzieci.

Pamiętaj!

Warto zauważyć, że wszystkie wymienione objawy mogą występować z różnym nasileniem i mogą być spowodowane przez wiele innych czynników. Jeśli masz podejrzenia co do celiakii, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Źródło

Caio G, Volta U, Sapone A, Leffler DA, De Giorgio R, Catassi C, Fasano A. Celiac disease: a comprehensive current review. BMC Med. 2019 Jul 23;17(1):142. doi: 10.1186/s12916-019-1380-z. PMID: 31331324; PMCID: PMC6647104.

Przeczytaj więcej

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *