29 maja – Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

W skali światowej nowotwory są drugą, najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Cztery z siedmiu najczęściej występujących nowotworów to właśnie nowotwory przewodu pokarmowego. Dlaczego tak się dzieje? Nieprawidłowa dieta, toksyny środowiskowe, brak aktywności fizycznej oraz wysoka konsumpcja alkoholu. Zobaczmy, jak wyglądają statystyki dla Europy:

  • 59% mężczyzn i 45% kobiet w UE ma nadwagę, co jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób przewodu pokarmowego, w tym nowotworów.
  • Eksperci szacują, że liczba otyłych dzieci do 2025 r. może wzrosnąć dwukrotnie.
  • 28% zgonów z powodu nowotworu dotyczy nowotworów przewodu pokarmowego.
  • Co czwarty zgon z powodu chorób przewodu pokarmowego przypisuje się bezpośrednio nadużywaniu alkoholu.
  • Pięć najczęstszych nowotworów przewodu pokarmowego w Europie – rak jelita grubego, żołądka, trzustki, wątroby i przełyku – jest odpowiedzialnych za ponad 590 000 przypadków nowotworów rocznie.
  • Jeśli obecne tendencje populacyjne utrzymają się, liczba zgonów z powodu tych nowotworów do 2035 roku wzrośnie o ponad 40%.

Niemal połowie wszystkich nowotworów można zapobiec i znacząco obniżyć ich śmiertelność. Kluczowa w tym aspekcie jest zmiana nawyków żywieniowych oraz codzienna aktywność fizyczna. Nie zapominajmy również o badaniach diagnostycznych, które pomogą wykryć chorobę we wczesnym stadium, co daje nam większe szanse na zwycięstwo.

Źródło:

http://www.worldgastroenterology.org

www.ueg.eu

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *