Kiedy zgłosić się do dietetyka, a kiedy do psychodietetyka?
Nowy rok zbliża się wielkimi krokami i coraz częściej myślimy o postanowieniach noworocznych. Część z nas – jak co roku – postanowi zrzucić zbędne kilogramy i poprawić jakość swojego żywienia. Warto zatem skorzystać z porad specjalisty – dietetyka bądź psychodietetyka. No właśnie, a czym właściwie się różnią się te zawody i do którego specjalisty powinniśmy się zgłosić ze swoimi problemami?
Zacznijmy od samej definicji – dietetyk i psychodietetyk to dwa różne zawody, choć często wykonuje je jedna osoba. Psychodietetykiem jest osoba, która posiada elementy wiedzy z zakresu obu dziedzin – dietetyki i psychologii. Nie można jednak jej mylić ani z dietetykiem, ani z psychologiem. Często psychodietetyka jest dodatkiem do już istniejącego zawodu (są to studia podyplomowe) – dietetyka lub psychologa.
Dietetyk-psychodietetyk będzie zajmował się żywieniowym aspektem problemów z odżywianiem oraz zagadnień dotyczących motywacji. Pamiętajmy o tym, że nie jest to ekspert od zaburzeń zdrowia psychicznego i nie powinien podejmować rozmowy dotyczących trudnych sytuacji życiowych, ani stosować formy terapii psychologicznej. Z drugiej strony psycholog-psychodietetyk będzie miał zdecydowanie mniejszą wiedzę na temat żywienia i suplementacji, co jest szczególnie istotne dla pacjentów z chorobami współistniejącymi, takimi jak choroby tarczycy, zespół metaboliczny czy cukrzyca.
Kiedy warto zgłosić się do psychologa-psychodietetyka:
- kiedy w ciągu roku mamy spore wahania wagi (np. 10-15 kg);
- kiedy masz wrażenie że jesteś niewolnikiem jedzenia i nie możesz przestać o tym myśleć;
- kiedy jedzenie staje się dla ciebie formą odreagowania trudnego zdarzenia lub stresu;
- kiedy permanentnie nagradzasz się jedzeniem.
Kiedy warto zgłosić się do dietetyka bądź dietetyka-psychodieteteyka:
- kiedy podjadasz i wiesz, że nie odżywiasz się prawidłowo;
- kiedy stosujesz „diety-cud”, żeby zredukować masę ciała;
- kiedy masz choroby współistniejące, wymagające modyfikacji diety.
Pamiętajmy, aby sprawdzić kwalifikacje osoby, do której masz zamiar się udać. Dietetyk (oraz psychodietetyk) to nadal zawód nieuregulowany, co powoduje że nie zawsze traficie od odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty.
Przeczytaj więcej: