Badanie kału – co możemy oznaczyć w standardowym laboratorium
Badanie kału może nam dostarczyć ważnych informacji, nie tylko o naszym wchłanianiu ale również o różnych stanach patologicznych, jak np. krwawienia układu pokarmowego, czy pojawienie się polipów na jelitach. Co można odczytać z badania kału?
Ocena makroskopowa
Masa kałowa, powstająca w jelicie grubym zawiera m.in.: resztki pokarmowe, wodę oraz bakterie. Wskazania do wykonania badań w oparciu o ten materiał biologiczny obejmują podejrzenie chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, chorób pasożytniczych, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzeń wchłaniania i nowotworów. W ocenie makroskopowej zwraca się uwagę na cechy takie jak barwa, konsystencja, zapach, domieszka śluzu, krwi. Jeśli w kał w jakiś sposób odbiega od normy warto powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu.
Co powinno nas zaniepokoić?
- Zmiana koloru stolca – szczególnie ciemny stolec;
- Zmiana konsystencji i ilości wypróżnień (zmiana długofalowa);
- Zmiana kształtu – szczególnie długi i cienki stolec, tzw. „ołówkowy”.
Jakie badania możemy wykonać i po co?
- Badanie na krew utajoną w kale – krwawienia z układu pokarmowego, badanie przesiewowe w kierunku nowotworów jelita grubego;
- Badanie kału w kierunku pasożytów;
- Badanie kału w kierunku niestrawionych resztek pokarmowych – nietolerancje pokarmowe, upośledzenie trawienia lub wchłaniania;
- Badanie markerów zapalnych jelit;
- Badanie w kierunku bakterii markerowych, świadczących o zakażeniu mikrobiomem patologicznym.
Jak pobrać kał do badania?
Do badania ogólnego kału należy pobrać niewielką ilość stolca do specjalnego pojemnika (do nabycia w każdej aptece), a następnie próbkę dostarczyć do laboratorium. Aby wynik badania był miarodajny, należy kilka dni przed badaniem stosować normalną, codzienną dietę (żadnych radykalnych zmian w jadłospisie, żadnych diet odchudzających). Przed badaniem należy się jednak skonsultować z lekarzem w sprawie stosowanych leków, gdyż niektóre z nich mogą mieć wpływ na wykonywane oznaczenia laboratoryjne.
Przeczytaj więcej: