Odpowiedzi na Wasze pytania – cz. 1. Probiotykoterapia dzieci


Ostatnio zebrało się sporo pytań, więc w kolejnych postach postaram się odpowiedzieć na wszystkie Wasze wątpliwości. W tym wpisie skupimy się na pytaniach dotyczących probiotykoterapii dzieci.

Od kiedy dziecko może przyjmować probiotyk?

Probiotyki można podawać dziecku już od pierwszych dni życia, chociaż należy podkreślić, że nie ma rekomendacji medycznych, które jednoznacznie by to uzasadniały. Najczęściej pierwsze podanie probiotyku następuje przy podejrzeniu wystąpienia kolki niemowlęcej.

Jak długo powinna trwać probiotykoterapia po antybiotyku przepisanym dziecku?

Stosowanie antybiotyków, szczególnie tych o szerokim spektrum, powoduje degradację mikrobiomu, dlatego warto od dnia podania antybiotyku rozpocząć także przyjmowanie probiotyku. Zazwyczaj probiotykoterapia trwa około 3 miesiące, ale w przypadku występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto skonsultować się ze specjalistą i ewentualnie przedłużyć jej czas trwania.

Czy długość kuracji antybiotykowej ma wpływ na długość probiotykoterapii?

Długość jednorazowej kuracji antybiotykowej nie ma większego znaczenia. Niezależnie od tego, czy dziecko otrzymało antybiotyk na 3 dni czy na 7 dni, probiotykoterapia w obu przypadkach powinna trwać 3 miesiące po zakończeniu kuracji antybiotykowej.

Czy jeśli moje dziecko źle toleruje żywność fermentowaną, można zacząć suplementować probiotyk?

Jeśli występują problemy z tolerowaniem żywności fermentowanej, należy zwrócić uwagę na formę i ilość podawania – czasem sama zmiana diety może być wystarczającą interwencją. Jeśli brak tolerancji jest związany z procesem chorobowym, konieczna będzie konsultacja probiotykoterapii z lekarzem prowadzącym.

Przeczytaj więcej

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *