Probiotykoterapia w łagodzeniu skutków stresu
Jak się dowiedzieliście w poprzednim wpisie, przewlekły stres powoduje rozszczelnienie bariery jelitowej i w konsekwencji rozwój stanu zapalnego, który pogłębia fizjologiczne skutki stresu. Ostatnie doniesienia naukowe pokazują, że niektóre szczepy probiotyczne mogą w pewien sposób redukować skutki stresowe.
Probiotyki na stres – psychobiotyki
Psychobiotyki to określenie oznaczające grupę probiotyków, które oddziałują na oś mózgowo-jelitową. Psychobiotyki są w stanie regulować część fizjologicznych następstw związanych ze stresem czy przewlekłym zmęczeniem. Pierwsze badania naukowe pokazują również, że suplementacja odpowiednimi szczepami probiotyków przynosi pozytywne efekty we wspomaganiu leczenia zaburzeń psychicznych.
Jak psychobiotyk wpływa na zdrowie układu nerwowego?
Psychobiotyki bazują na zapewnieniu prawidłowej sygnalizacji w osi mózgowo-jelitowej. Aby były skuteczne, muszą działać na kilku płaszczyznach. Po pierwsze, wspomagać naprawę i utrzymanie integralności bariery jelitowej. Po drugie, zmniejszyć stan zapalny w jelitach i zwiększyć pulę cytokin o działaniu przeciwzapalnym. Po trzecie, obniżyć stężenie hormonów stresu – m. in. obniżyć stężenie kortyzolu. Wydaje się, że właśnie to systemowe działanie wspomaga redukcję skutków stresu i przerwanie „błędnego koła” związanego z produkcją kortyzolu (pisałam o tym w poprzednim wpisie http://metabolika.pl/przewlekly-stres-a-integralnosc-bariery-jelitowej/)
Jakie szczepy wybrać?
Zawsze należy pamiętać, że efekt probiotyku jest zależny od szczepu, co oznacza, że nie wszystkie probiotyki mają takie samo działanie. Jeśli szukamy probiotyku, który nie tylko złagodzi nasze objawy żołądkowo-jelitowe, ale również zmniejszy skutki przewlekłego stresu, musimy sięgnąć po szczepy, które mają udowodniony wpływ na os mózgowo-jelitową w badaniach naukowych. Pierwsze badana w tym zakresie opublikował Diop i współ, którzy udowodnili w randomizowanych badaniach kliniczno-kontrolnych, że 3-tygodniowa suplementacja Lactobacillus acidophilus Rosell-52 i Bifidobacterium longum Rosell-175 w dawce 3 x 109 CFU/dobę zredukowała bóle brzucha i nudności wywołane stresem. Messaoudi i wsp., którzy testowali te same szczepy psychobiotyków, zauważyli, że już 30-dniowa kuracja zmniejszyła objawy lękowe, poczucie winy oraz zwiększyła zdolność do rozwiązywania problemów u pacjentów poddanych czynnikom stresogennym. Probiotykoterapia zmniejszyła również wydzielanie kortyzolu.
Zachęcam jeszcze raz wszystkich do wypełnienia ankiety o tym, jak radzimy sobie z izolacją i restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19:
https://www.coh-fit.com/?lang=pl.
Źródło:
1. Diop L, Guillou S, Durand H. Probiotic food supplement reduces stress-induced gastrointestinal symptoms in volunteers: a double-blind, placebo-controlled, randomized trial. Nutr Res. 2008 Jan;28(1):1-5. doi: 10.1016/j.nutres.2007.10.001.
2. Messaoudi M, Violle N, Bisson J-F, Desor D, Javelot H, Rougeot C. Beneficial psychological effects of a probiotic formulation (Lactobacillus helveticus R0052 and Bifidobacterium longum R0175) in healthy human volunteers. Gut Microbes 2011; 2:4, pages 256-261.