Wzmocnienie bariery jelitowej sportowca – 4 najważniejsze zasady

Oto 4 najważniejsze zasady z punktu widzenia regeneracji nabłonka i przywrócenia równowagi mikrobiomu.

1. Mam objawy – zaczynam działać

Wzmocnienie bariery jelitowej, poprzez odpowiednią dietę i regenerację potreningową, jest zalecane praktycznie u wszystkich sportowców. Wiele osób odczuwa jednak dodatkowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, związane ze wzdęciami, biegunką czy nudnościami, które mogą przypominać zespół jelita nadwrażliwego. Jeśli pojawiły się u Ciebie takie dolegliwości, a dodatkowo przechodziłeś ostatnio antybiotykoterapię/bierzesz leki na zgagę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem oraz dietetykiem prowadzącym w celu wdrożenia odpowiedniej interwencji mającej na celu wzmocnienie bariery.

2. Odpowiednia podaż błonnika

Utrzymanie prawidłowej równowagi mikrobiomu jelit wiąże się ściśle z podażą odpowiedniej ilości błonnika. Warto podkreślić, że osoby z objawami ze strony układu pokarmowego powinny szczególnie zadbać o większą ilość błonnika frakcji rozpuszczalnej, pochodzącego z owsa, niektórych warzyw oraz orzechów.

3. Odpowiedni bilans płynów

Odpowiedni bilans płynów to jeden z ważniejszych aspektów prawidłowego treningu sportowca. Duża utrata wody i elektrolitów negatywnie wpływa na wiele procesów metabolicznych i obniża wydolność sportowca. Przewlekłe, nawet niewielkie odwodnienie,  wpływa negatywnie na procesy jelitowe i może doprowadzić do pogłębienia problemu rozszczelnienia oraz rozreguluje wypróżnienia.

4. Odpowiednia suplementacja preparatami odbudowującymi barierę jelitową

Okresowe wprowadzenie preparatów  mających na celu odbudowę bariery jelitowej jest jedną z najczęstszych rekomendacji lekarzy oraz dietetyków sportowych. Prawidłowo przeprowadzona probiotykoterapia, wprowadzenie colostrum (siary bydlęcej) czy stosowanie kwasu masłowego to znane sposoby na regenerację bariery jelitowej. W kolejnych wpisach omówimy szczegółowo zasady tych suplementacji.

Źródło: Lamprecht M (ed): Acute Topics in Sport Nutrition. Med Sport Sci. Basel, Karger, 2013, vol 59, pp 47–56

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *