Produkty mikrobioty jelitowej a działanie układu nerwowego
Artykuł „Gut Biofactory-Neurocompetent Metabolites within the Gastrointestinal Tract. A Scoping Review” (tłum. Biofabryka jelitowa – neurokompetentne metabolity w przewodzie pokarmowym) ukazał się niedawno w prestiżowym czasopiśmie „Nutrients”. Artykuł został opublikowany pod kierownictwem dr hab. n. med. Karoliny Skoniecznej- Żydeckiej i stanowi przegląd piśmiennictwa związanego z produktami mikrobioty jelitowej, które wpływają na układ nerwowy. Jeśli nadal nie jesteście przekonani, że mikrobiota ma wpływ na naszą psychikę, koniecznie musicie do niego zajrzeć.
Co możecie znaleźć w artykule?
- Oś jelito-mózg – złożone wzajemne oddziaływanie między nabłonkiem jelita, jelitowym układem nerwowym i ośrodkowym układem nerwowym
- Mikrobiota jelitowa i jej aktywność neurochemiczna
- Neurotransmitery bakteryjne
- Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe
- Metabolity tryptofanu
- Witaminy
- Kwasy żółciowe
- Metabolity L-Karnityny/choliny
- Diagnostyka i potencjał terapeutyczny
Konkluzja z badania
Podsumowanie dostępnej literatury pokazało, że mikrobiota jelitowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi neuropsychiatrycznej. Komunikacja miedzy układem nerwowym a mikrobiomem odbywa się za pośrednictwem nerwu błędnego oraz cząsteczek sygnałowych wchłoniętych w jelitach i transportowanych z krwią. Najważniejszymi produktami mikrobioty jelitowej są neuroprzekaźniki, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), metabolity tryptofanu, kwasy żółciowe, metabolity L-karnityny i choliny. Brak równowagi w produkcji tych cząsteczki jest silnie związany z rozwojem wielu zaburzeń psychicznych, co podkreśla istotność osi jelitowo-mózgowej.
Całość możecie przeczytać na: https://www.mdpi.com/2072-6643/12/11/3369