Może to właśnie przez bakterie nie możesz schudnąć? – cz. 1

Wiosna za oknem (chociaż w tym roku bardzo powoli…), więc wiele osób zaczyna myśleć o zrzuceniu zbędnych kilokramów, które nazbierały się przez dłuuugi okres lockdownu. Jak co roku część z Was pyta, czy mikrobiota jelitowa może wpływać na to, aby skutecznie schudnąć?

Coraz więcej badań wskazuje na to, że redukcja masy ciała może zależeć od składu naszej mikrobioty jelitowej. Retrospektywne badania pokazują, że skuteczność diety opierającej się o restrykcje kaloryczne może zależeć również od stanu naszych jelit. Skład mikrobioty jest unikalny dla każdej osoby i dynamicznie zmienia się w trakcie naszego rozwoju (choć u osób dorosłych jest on relatywnie najbardziej stały). Z drugiej strony, wrażliwość na bodźce środowiskowe daje możliwość zbadania jego potencjalnej roli w redukcji masy ciała.

Czy skuteczność diety może być związana z naszą mikrobiotą?

Badacze z Uniwersytetu w Dakocie przeanalizowali skład mikrobioty osób, które przez 12 tygodni stosowali dietę opartą o restrykcje kaloryczne i otrzymali różne rezultaty, pomimo deklaracji i kontroli stosowania samych restrykcji. Oto najważniejsze konkluzje z badania:

  • Początkowy skład mikrobioty jelitowej może mieć wpływ na utratę wagi podczas stosowania restrykcji kalorycznych.
  • Restrykcje kaloryczne spowodowały przebudowę mikrobioty.
  • Obecność niektórych bakterii (bakterii markerowych) może pomóc w oszacowaniu naszej odpowiedzi na dietę, B. eggerthii koreluje z masą tłuszczu i stanem zapalnym. Zwiększona liczebność tego gatunku z jednej strony wskazuje na zwiększoną tkankę tłuszczową, ale z drugiej strony może świadczyć o lepszym reagowaniu na redukcję energii z diety.
  • Osoby, które posiadają więcej bakterii z rodzaju Prevotella mogą wytwarzać wyższe poziomy SCFA, co przyczynia się do większej utraty wagi.
  • Pozytywna przebudowa mikrobioty jelitowej ma wpływ na redukcję masy ciała.

Dysbioza a utrata wagi

Utrata wagi jest procesem złożonym, na który mają wpływ nie tylko same restrykcje kaloryczne ale również stan metaboliczny. Negatywne zmiany w metabolizmie mogą spowodować obniżenie działania mechanizmów związanych z utratą wagi. Dysbioza ma bezpośredni wpływ na spowolnienie i zaburzenia przemian metabolicznych, które są związane z:

  • nieszczelnością bariery jelitowej i rozwojem stanu zapalnego, które może negatywnie wpływać na redukcję masy ciała;
  • gorszym wchłanianiem składników odżywczych (witamin i minerałów), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania hormonów i enzymów, co zaburza funkcje metaboliczne;
  • nieprawidłową produkcją metabolitów bakteryjnych, które regulują tempo przemian metabolicznych.

Źródła:

  1. Dhakal S, McCormack L, Dey M. Association of the Gut Microbiota with Weight-Loss Response within a Retail Weight-Management Program. Microorganisms. 2020;8(8):1246. Published 2020 Aug 16. doi:10.3390/microorganisms8081246
  2. Sanz Y, Olivares M, Moya-Pérez Á, Agostoni C. Understanding the role of gut microbiome in metabolic disease risk. Pediatr Res. 2015 Jan;77(1-2):236-44. doi: 10.1038/pr.2014.170. Epub 2014 Oct 14. PMID: 25314581.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *