Czy probiotyki stosuje się tylko z antybiotykami?
Stosowanie probiotyków jest głównie zalecane podczas antybiotykoterapii i z tym się najczęściej kojarzy probiotyk. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i kiedy jeszcze sięgać po probiotyki?
Stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania eliminuje i hamuje rozwój bakterii patogennych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego organizmu. Powszechność stosowania antybiotyków jak tak duża, że jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest antybiotykooporność bakterii, czyli brak wrażliwości na zastosowanie antybiotyku. Po stosowaniu antybiotykoterapii dochodzi również do eliminacji bakterii komensalnych i często rozwoju tych odpornych na antybiotyki.
Probiotykoterapia jest jednym z narzędzi, które pomagają nam w walce z wtórną dysbiozą po przeprowadzonej antybiotykoterapii. Wiele osób uważa, że probiotyki powinny być stosowane tylko w przypadku antybiotykoterapii, niestety jednak realia XXI wieku pokazują nam, że stopień zanieczyszczenia środowiska i żywności antybiotykami, pestycydami i toksynami jest tak duży, że u częsci osób, które mają większe predyspozycje genetyczne lub u tych żyjących na obszarach bardziej narażonych na szkodliwe czynniki, rozwinie się wtórna dysbioza.
Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?
- przewlekłe bóle brzucha;
- nieregularność wypróżnień;
- zła konsystencja stolca;
- wzdęcia;
- biegunki/zaparcia;
- uczucie „pełności” w żołądku.
Oprócz objawów jelitowych warto przedyskutować ze swoim lekarzem, czy nasza choroba i leki, które przyjmujemy predysponują do rozwoju dysbiozy lub są z nią związane.
Choroby związane z dysbiozą:
- choroby zapalne jelit;
- jednostki chorobowe, w których przyjmowane są inhibitory pompy protonowej (tzw. leki na zgagę);
- otyłość i zespół metaboliczny;
- choroby przewlekłe, które wymagają przyjmowania sterydów i okresowo antybiotyków.