Anemia. Objawy i diagnostyka
Niedobór żelaza jest jednym z najczęściej diagnozowanych niedoborów na świecie. Żelazo jest ważnym pierwiastkiem, który wchodzi w skład m. in.: hemoglobiny (barwnika krwi), mioglobiny (barwnika mięśni) oraz ważnych enzymów.
Jakie mogą być przyczyny niedokrwistości (anemii)?
- Niedobory żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego;
- Nieprawidłowe wchłanianie;
- Krwawienia/utrata krwi;
- W przebiegu zakażeń/podczas przyjmowania leków.
Kto jest w grupie wysokiego ryzyka niedokrwistości niedoborowych?
- Weganie/wegetarianie/osoby spożywające mało czerwonego mięsa i jego przetworów;
- Dzieci w wieku dojrzewania, kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące, osoby starsze;
- Osoby z zaburzeniami wchłaniania.
Jakie są objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza?
Objawy wszystkich typów niedokrwistości są bardzo podobne – często odczuwamy zmęczenie, ogólne osłabienie, trudności z koncentracją, zawroty głowy, pojawia się również bladość i suchość skóry, zmiany na płytkach paznokci (podłużne rowki) czy zapalenie kącików ust.
Jak rozpoznać niedokrwistość z niedoboru żelaza?
Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest związana z zmianami w badaniu morfologii krwi. W wynikach często możemy zobaczyć zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek (RBC), niskie stężenie hemoglobiny (Hb) czy niski wskaźnik wielkości krwinki (MCV). Jeśli wyniki morfologii wskazują na ten typ niedokrwistości, należy sprawdzić, jaka jest faktyczna pula żelaza w organizmie. Wykonuje się wtedy oznaczenia stężenia żelaza całkowitego, ferrytyny, transferyny oraz całkowitą i utajoną zdolność wchłaniania żelaza.
Co jeśli cierpię na niedokrwistość?
Po rozpoznaniu niedokrwistości oraz jej przyczyny należy skonsultować się z lekarzem i ustalić dalszy schemat działania. Jeśli jest to niedokrwistość niedoborowa, tak jak w przypadku niedoboru żelaza, powinniśmy zwiększyć jego stężenie w diecie oraz zoptymalizować wchłanianie. Jeśli lekarz zaleci, powinniśmy również rozpocząć odpowiednią suplementację. O tym w kolejnych wpisach.