Czy probiotyki powinno się trzymać w lodówce?
Probiotyki i żywność probiotyczna zawiera bakterie, które powinny przetrwać trudne warunki przewodu pokarmowego – zmiany pH czy działanie enzymów trawiennych. Aby probiotyk zachował jednak swoje właściwości, należy go przechowywać zgodnie z deklaracją producenta, która powinna znajdować się na ulotce/opakowaniu. Jeśli chodzi o przechowywanie, to możemy podzielić preparaty probiotyczne na kilka grup.
Żywność probiotyczna
Do żywności probiotycznej zaliczamy najczęściej jogurty i napoje probiotyczne, które po otwarciu maja krótką datę przydatności do spożycia. Żywność tego typu zawiera żywe kultury bakterii, dlatego należy ją przechowywać w niższej temperaturze (2ºC – 8 ºC) i spożyć zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Probiotyki dopochwowe
Probiotyki dopochwowe na infekcje intymne, które wspomagają prawidłową mikrobiotę dróg rodnych kobiety, wymagają przechowywania w obniżonej temperaturze (2ºC – 8 ºC). Postać leku, którym często są globulki, rozpuszcza się pod wpływem ciepła ciała kobiety, co powoduje uwolnienie bakterii probiotycznych. Probiotyki te zawsze przechowujemy w lodówce. Jeśli kupujecie taki probiotyk latem, warto na czas transportu do domu zaopatrzyć się we wkład lodowy.
Probiotyki w kapsułkach
Większość probiotyków jest w formie kapsułek, a bakterie w nich zawarte są liofilizowane. Taka postać probiotyku zapewnia stabilność w temperaturze pokojowej, dlatego większość z nich możemy trzymać poza lodówką. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:
- Należy unikać temperatur powyżej 30ºC,
- Wybierać produkty, które mają sprawdzoną stabilność temperaturową,
- Należy unikać wysokiej wilgotności.