Czy wszystkie probiotyki zmniejszają stężenie LPS – odpowiedź na wasze pytania cz. 1
Po ostatnim wpisie otrzymałam kilka pytań o różne szczepy probiotyczne, w tym również o psychobiotyki, oraz ich wpływ na stężenie LPS. Odpowiedź znajdziecie poniżej.
LPS a bariera jelitowa
Endotoksyny bakteryjny, czyli LPSy, o których ostatnio pisałam, mogą przedostawać się do naszego organizmu dzięki nieszczelnej barierze jelitowej. W warunkach fizjologicznych obecność LPS-ów bakteryjnych w sposób pozytywny stymuluje układ odpornościowy, co jest szczególnie ważne w wieku dziecięcym. Problem pojawia się jednak, kiedy większa ilość LPS-ów przedostaje się do światła jelita – indukuje to patologiczny stan zapalny, może być koleją cegiełką w progresji alergii oraz chorób autoimmunologicznych.
Czy wszystkie probiotyki zmniejszają stężenie LPS?
Podstawowe założenia probiotykoterapii obejmują uszczelnienie bariery jelitowej, co jest związane z mniejszą przepuszczalnością jelit i translokacją bakteryjną. Działania te powinny zmniejszyć również zbyt wysokie stężenie krążących LPS-ów. Można zatem powiedzieć, że działanie to dotyczy wszystkich probiotyków, również szczepów psychobiotycznych. Pamiętajmy jednak, że skuteczne są tylko probiotyki wysokiej jakości – najlepiej wybierać te, które mają potwierdzone działanie w badaniach klinicznych.
Czy postbiotyk zawierający bakterię A.muciniphila zmniejsza stężenie LPS?
Tak, badania kliniczne dowiodły, że pasteryzowana bakteria A. muciniphila uszczelnia barierę, zmniejsza stan zapalany i redukuje ilość LPS-ów bakteryjnych.
Czy redukcja stężenia LPS może zagrozić naturalnej odpowiedzi immunologicznej organizmu?
Absolutnie nie, uszczelnienie bariery jelitowej powinno przywrócić ilość endotoksyn bakteryjnych do poziomu fizjologicznego, co stymuluje odpowiednią odpowiedź układu immunologicznego.
Mam nadzieje, że rozwiałam wasze wątpliwości.