Dysbioza, niedobór witaminy D i nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Wiadomo, że wśród przyczyn przewlekłego podwyższonego ciśnienia są czynniki środowiskowe (dieta, stres, brak aktywności fizycznej, wysokie spożycie soli) oraz genetyczne.
Ostatnio zaczęto również zauważać związek między dysbiozą a przewlekłym występowaniem wysokiego ciśnienia krwi. Wiąże się to prawdopodobnie z zaburzeniem powstawania cząsteczek sygnałowych produkowanych przez komensalny mikrobiom. Cząsteczki te regulują wiele ważnych szlaków metabolicznych, w tym ścieżki związane z układem immunologicznym. Niektóre z tych szlaków są również związane z metabolizmem witaminy D, której niskie stężenie jest zaliczane do czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Pekinie postawili hipotezę, że nadciśnienie może mieć związek z niskim stężeniem witaminy D indukowanym dysbiozą.
Czy dysbioza wpływa na ilość witaminy D?
Związek ten nie jest jeszcze do końca jasny. Wydaje się jednak, że niskie stężenie witaminy D negatywnie wpływa na aktywność mikrobiomu (np. na produkcję niektórych witamin). I odwrotnie, dysbioza może zaburzać metabolizm witaminy D, co skutkuje zmniejszonym stężeniem jej aktywnej formy. Co to znaczy? Pomimo tego, że dostarczamy/syntetyzujemy jej wystarczające ilości, witaminy D nie jest w stanie wywrzeć odpowiedniego efektu fizjologicznego.
Czy jest związek między dysbiozą, niskim stężeniem witaminy D i nadciśnieniem?
Zou i współ. potwierdzili w swoich badaniach, że dysbioza jest poważnym czynnikiem ryzyka choroby nadciśnieniowej. Autorzy podkreślają, że pośrednią rolę odgrywa tu witamina D. Negatywnie zmiany w mikrobiomie obniżają ilość aktywnej formy witaminy D, co powoduje hipokalcemię oraz zwiększenie wydzielanie reniny. Prowadzi również do zaburzeń naczyniowych. Należy pamiętać, że dysbioza może wywoływać wiele negatywnych skutków metabolicznych, które mogą pogłębiać problem nadciśnienia. Aby wyjaśnić tę skomplikowaną zależność ,niezbędne są zatem dodatkowe badania.
Źródło: ISHR Pekin 2019, Kun Zuo et al. Dysbiotic gut microbes may contribute to hypertension by limiting vitamin D production. Clin Cardiol. 2019 May 17. doi: 10.1002/clc.23195