Interakcje witaminy C, o których do tej pory nie słyszeliście

Wiecie, że przyjmowanie witaminy C może zmniejszyć skuteczność leków przeciwwirusowych? W okresie infekcyjnym jest jedną z witamin, która najszybciej znika z półek, ale często suplementujemy ją w zbyt dużej ilości, co może powodować szereg działań niepożądanych. Na blogu znajdziecie poradę, jak suplementować (i kiedy) witaminę C oraz przy jakich lekach należy uważać na suplementację.

Witamina C może rozszczelniać barierę jelitową!

Witamina C jest jedną z najczęściej suplementowanych witamin. Wiele osób sięga po nią w momencie infekcji bakteryjnej i wirusowej i często suplementuje bardzo duże dawki, nawet kilka gramów. Warto jest podkreślić, że jednorazowe podanie doustne tak dużej dawki witaminy C, nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia, ponieważ sama witamina nie wchłonie się w przewodzie pokarmowym. Co więcej, może powodować biegunki i przejściowe rozszczelnienie bariery jelitowej. Takie obserwacje otrzymano już przy podaniu jednorazowo 1 grama witaminy C.

Ile przyjmować witaminy C w sezonie infekcyjnym?

Duże meta-analizy wpływu witaminy C na choroby infekcyjne często pokazują również, że dzienna dawka rzędu 100-200 mg, którą jesteśmy bez problemu w stanie dostarczyć z żywnością, zaspokaja nasze zapotrzebowanie metaboliczne, nawet podczas infekcji. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość w codziennej diecie, wtedy nasz układ immunologiczny będzie działał optymalnie również w trakcie choroby.

Witamina C a inne leki

Wysokie dawki witaminy C wiążą się również z ryzykiem poważnych interakcji między witaminą a niektórymi lekami. Poniżej ważne i mało znane interakcje witaminy C:

  • Aluminium. Przyjmowanie witaminy C może zwiększyć wchłanianie aluminium z leków zawierających aluminium. Może to być szkodliwe dla osób z problemami z nerkami.
  • Chemioterapia. Istnieją obawy, że stosowanie antyoksydantów, takich jak witamina C, podczas chemioterapii może zmniejszyć działanie leków chemioterapeutycznych i obniżyć ich skuteczność.
  • Estrogeny. Przyjmowanie witaminy C z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi lub hormonalną terapią zastępczą może zwiększyć poziom estrogenów.
  • Inhibitory proteazy. Doustne stosowanie witaminy C może zmniejszyć działanie leków przeciwwirusowych!
  • Statyny i niacyna. Witaminy C może zmniejszyć korzystne działanie niacyny i statyn, które przyjmują osoby z wysokim cholesterolem.
  • Warfaryna. Duże dawki witaminy C mogą zmniejszyć reakcję na lek.

Źródło: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-c/art-20363932

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *