Jak możemy zwiększyć pulę bakterii A. muciniphila?
Czy wiecie, że jedząc maliny, borówki czy jagody, możecie zwiększyć pulę A. muciniphili?
Polifenole to bardzo duża grupa związków roślinnych wykazująca szereg właściwości prozdrowotnych. Stanowią niezbędny element codziennej diety, a ich odpowiednia podaż jest niezbędna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Działanie polifenoli w dużej mierze jest związane z ich właściwościami antyoksydacyjnymi, dlatego najczęściej dobroczynne działanie na organizm jest opisywane w kontekście chorób sercowo-naczyniowych i prewencji nowotworów.
Akkermansia muciniphila i polifenole
Mikrobiota jelitowa metabolizuje część polifenoli w formy aktywne biologicznie, które wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Badania na zwierzętach pokazują, że spożycie polifenoli może zmienić skład mikrobiomu, w tym zwiększyć pulę Akkermansii muciniphili. Jednak czynniki takie jak:
- międzyosobnicze różnice w wyjściowym składzie mikrobioty jelitowej,
- rasa,
- płeć,
- specyficzne nawyki żywieniowe
sprawiają, że trudno jest wyjaśnić selektywne mechanizmy działania polifenoli na zwiększenie puli i prozdrowotną aktywność metaboliczną bakterii A. muciniphila.
Akkermansia muciniphila a owsianka
Udowodniono, że spożycie 80 g owsa bogatego w β-glukany (3,0 g) i polifenole (56,8 mg) u osób z łagodną hipercholesterolemią przez 45 dni znacząco zwiększyło względną liczebność bakterii Akkermansia muciniphila i Roseburia spp. Spożycie owsa znacząco obniżyło poziom cholesterolu całkowitego i LDL-C. Liczebność A. muciniphila, Roseburia, Bifidobacterium i F. prausnitzii korelowały z indukowanymi przez owies zmianami lipidów osocza i stężeniem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA).
Gdzie możemy znaleźć polifenole?
Najprostszą odpowiedzią są kolorowe warzywa i owoce – chociaż moim absolutnym faworytem są owoce leśne i jagodowe: maliny, jagody, jeżyny i borówki.