Jak poradzić sobie z niedoborem żelaza u małych pacjentów z celiakią?

Jak już pisałam w poprzednich artykułach, niedobór żelaza jest częstym symptomem zaburzeń wchłaniania. Część małych pacjentów z celiakią, czyli około 15-30% osób chorych, ma lub będzie miała problem z anemią spowodowaną niedoborem żelaza.

W tym przypadku zaleca się podawanie zwiększonej dawki suplementacyjnej, która z jednej strony podniesie poziom żelaza w organizmie, ale z drugiej – niestety – może być przyczyną dysbiozy jelitowej i dodatkowych problemów żołądkowo-jelitowych.

Jaki kroki podjąć w przypadku anemii u dzieci z zaburzeniami wchłaniania?

1. Zwiększyć ilość produktów zawierających żelazo, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Warto co jakiś czas „przemycić” do posiłku produkt bogaty w żelazo np. wątróbkę, czy czerwone mięso.

2. Warto zwrócić uwagę na dodatki, z którymi przyjmujemy żelazo – warto, żeby posiłek był bogaty również w witaminę C i inne produkty zmniejszające pH.

3. Do posiłku bogatego w żelazo nie pijemy kawy ani herbaty, które drastycznie obniżają wchłanianie składników mineralnych, w tym również żelaza.

4. Przyjmując suplementy mineralne, szczególnie zawierające wapń, cynk i magnez, należy zachować odstęp między posiłkiem bogatym w żelazo a suplementem.

5. Warto rozważyć zmianę dotychczas przyjmowanego probiotyku na szczep L. plantarum 299v, który zwiększa wchłanianie żelaza ze źródeł niehemowych. Badania wykazały, że kleik owsiany, który zawierał szczep L. plantarum 299v może zwiększyć wchłanianie żelaza obecnego w owsie nawet o 120%. Kolejne dwa badania pokazały, że L. plantarum 299v zwiększa absorpcję żelaza nawet do 50%.

Więcej na temat probiotykoterapii w zaburzeniach wchłaniania znajdziecie tutaj: http://metabolika.pl/czy-mozna-zwiekszyc-wchlanianie-zelaza-dzieki-probiotykoterapii/                                 

Źródło: Sanseviero MT, Mazza GA, Pullano MN, Oliveiro AC, Altomare F, Pedrelli L, Dattilo B, Miniero R, Meloni G, Giancotti L, Talarico V. Iron deficiency anemia in newly diagnosed celiac disease in children. Minerva Pediatr. 2016 Feb;68(1):1-4. PMID: 26864718.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *