Jak radzić z sobie z lękiem i stresem w obliczu ostatnich wydarzeń?
Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić wywiadem, na który ostatnio się natknęłam, a porusza niezmiernie ważny temat – jak sobie radzić ze stresem w obliczu ostatnich wydarzeń w Europie. Wywiad przeprowadził Uniwersytet SWSP z psychologiem klinicznym dr Ewą Pragłowską.
W kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie u wielu z nas zaczęło narastać niedowierzanie i strach związany zarówno z tym, co się wydarzyło, jak również z tym, co może się wydarzyć w następnych miesiącach. Boimy się konsekwencji związanych z rozprzestrzenieniem się konfliktu zbrojnego, a napływ uchodźców i brak realnego wpływu na sytuację powoduje uczucie lęku.
Jakie reakcje w naszym organizmie obserwujemy, kiedy pojawia się lęk?
Lęk to wzrost pobudzenia układu współczulnego i powinien pojawić się w momencie realnego zagrożenia naszego życia. Lęk mobilizuje organizm do walki, ale zbyt duże odczucie lękowe może paraliżować również nasze działania. Warto odpowiedzieć na pytanie: jakie jest źródło naszych lęków i zastanowić się, czy mamy na to źródło realny wpływ. Należy skupić się na tym, na co mamy wpływ i z czym możemy sobie poradzić. Na ile mogę zadbać o siebie? Warto pamiętać, że lek wpływa na praktycznie każdą dziedzinę naszego życia, relacje z rodziną i bliskimi, pracę, sen oraz zaburzenia odżywiania.
Lęk i stres – Co warto zrobić?
1. Zidentyfikuj, czego się boisz i spróbuj realnie ocenić, czy powód twojego lęku jest realny i na ile jest realny.
2. Zastanów się, czy twoje reakcje są adekwatne do sytuacji.
3. Postaraj się pomyśleć o własnej skuteczności – na ile jesteś w stanie sobie poradzić? Co zrobić, żeby sobie pomóc? Stwórz opinię o własnej skuteczności, pomoże ci to zmniejszyć odczucie lęku. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie całkowicie poradzić sobie z problemem, który może nastąpić, skup się na rzeczach, które będziesz mógł zrealizować.
4. Warto przyjrzeć się własnej sieci wsparcia. Pomyśl o osobach które mogą ci pomóc.
5. Wiele osób radzi sobie z lękiem, zapewniając realną pomoc osobom, które dotknął konflikt zbrojny. Zmniejszamy w ten sposób u siebie poczucie ogromnej niesprawiedliwości i czujemy, że w realny sposób walczymy z złem, które nas otacza.
Jak rozmawiać z osobą, która odczuwa lęk?
Staraj się nie mówić do osoby, która odczuwa lęk: „nie ma się czego bać”. Warto jej zadać pytanie: czego się boi? Co by było, gdyby twoje obawy się spełniły? I jakie są szanse, że twoje obawy się spełnią? Daj poczucie wsparcia i zapewnij o tym, że razem lepiej poradzicie sobie z daną sytuacją. Nie oceniaj, pozwól mówić nawet o najbardziej irracjonalnych lękach. Możecie wspólnie spróbować ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia i wymyślić sposób, jak poradzicie sobie, gdy zdarzenie jednak nastąpi.
Cały wywiad dostępny na: https://open.spotify.com/episode/07LuqOKLwuvgNyCdDhdclV