Jak skutecznie stosować probiotyki – praktyczne porady
W 2024 roku pojawiła się ciekawa publikacja, w której badacze podsumowali wpływ różnych gatunków probiotyków na nasz organizm i stworzyli uniwersalne, proste zalecenia pomocne przy planowaniu suplementacji.
Mamy coraz więcej dowodów naukowych na to, że mikrobiom jelitowy wpływa na funkcjonowanie praktycznie wszystkich systemów w naszym organizmie. Zanieczyszczenia środowiska, dodatki do żywności oraz duże zużycie antybiotyków (również w hodowli zwierząt) powodują, że równowaga mikrobiomu jest coraz częściej zaburzona.
Kilka ważnych konkluzji z artykułu:
- Probiotyki wysokiej jakości są uważane za preparaty bezpieczne.
- Probiotyki najlepiej przyjmować na czczo.
- Probiotyki w formie liofilizowanej można przechowywać w temperaturze pokojowej; inne formy powinny być przechowywane w lodówce.
- Probiotyk podaje się jeden do dwóch razy dziennie, a jego dawka powinna wahać się od 1 do 10 miliardów (10⁹–10¹⁰) CFU.
- W przypadku pacjentów przyjmujących antybiotyki należy zachować 2-godzinny odstęp między antybiotykiem a probiotykiem.
- Długość probiotykoterapii powinna zależeć od przyczyny/schorzenia związanego z jej rozpoczęciem oraz rezultatów, jakie chcemy osiągnąć.
- Wybór preparatu jedno- lub wieloszczepowego powinien być związany z jego skutecznością w danym schorzeniu, potwierdzoną w badaniach naukowych.
Źródło
Maftei NM, Raileanu CR, Balta AA, Ambrose L, Boev M, Marin DB, Lisa EL. The Potential Impact of Probiotics on Human Health: An Update on Their Health-Promoting Properties. Microorganisms. 2024 Jan 23;12(2):234. doi: 10.3390/microorganisms12020234. PMID: 38399637; PMCID: PMC10891645.