PCOS i 6 najważniejszych schorzeń z nim związanych
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, to zaburzenie endokrynologiczne, które charakteryzuje się deregulacją hormonalną. Prowadzi to do wielu niepożądanych objawów klinicznych. Jakich?
Najpowszechniejsze objawy PCOS
Do najczęściej spotykanych schorzeń związanych z zespołem policystycznych jajników należą:
- Hiperandrogenizm, czyli zwiększone stężenie męskich hormonów płciowych, zwłaszcza testosteronu. Prowadzi do występowania specyficznych objawów, takich jak nadmierne owłosienie (hirsutyzm), trądzik oraz łysienie typu męskiego.
- Zmiany stężeń żeńskich hormonów płciowych. Wiąże się z nieregularnymi miesiączkami lub ich brakiem, który spowodowany jest zanikiem lub brakiem regularnych owulacji. Zaburzenia hormonalne i nieregularne owulacje mogą prowadzić do trudności w zajściu w ciążę.
- Policystyczne jajniki. To obecność wielu drobnych pęcherzyków, które są widoczne na jajnikach podczas badania ultrasonograficznego. Ich przyczyną są zaburzenia w procesie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych.
- Insulinooporność, czyli obniżona wrażliwość tkanek na insulinę. Taki stan może prowadzić do zaburzeń metabolizmu glukozy, a w konsekwencji do cukrzycy typu 2.
- Dyslipidemia. Nieprawidłowe stężenia lipidów we krwi, takie jak: podwyższony poziom trójglicerydów i obniżony poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL). Taki stan zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
- Otyłość lub nadwaga. Większość kobiet z PCOS ma skłonność do otyłości, co pogarsza istniejące zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Nieprawidłowa masa ciała może też przyczynić się do powstania dysbiozy.
Jak leczyć PCOS?
Zespół policystycznych jajników jest złożonym schorzeniem, które wymaga holistycznego podejścia do diagnostyki i leczenia. W trakcie terapii należy uwzględnić aspekty hormonalne, metaboliczne oraz reprodukcyjne. PCOS diagnozowany jest zazwyczaj wtedy, gdy kobieta długo nie może zajść w ciążę. Na szczęście odpowiednia dieta i leczenie mogą przywrócić równowagę hormonalną. A tym samym pomóc kobietom w spełnieniu marzenia o posiadaniu dziecka.
W kolejnym wpisie dowiecie się czy probiotyki są pomocne w leczeniu PCOS, a jeśli tak, to które?
Źródło: Ndefo UA, Eaton A, Green MR. Polycystic ovary syndrome: a review of treatment options with a focus on pharmacological approaches. P T. 2013 Jun;38(6):336-55. PMID: 23946629; PMCID: PMC3737989.