Probiotyki – fakty i mity. Jak właściwie interpretować badania?
Czy Wy również spotkaliście się z wykluczającymi się wynikami badań na temat probiotyków (i nie tylko)? Z czego to może wynikać i jak w tym wszystkim wyciągnąć odpowiednie wnioski?
Dlaczego każdy preparat działa inaczej?
Probiotyki stanowią bardzo szeroką grupę suplementów, które zawierają różne szczepy bakterii w odmiennych dawkach. Mamy produkty zawierające pojedyncze szczepy, wieloszczepowe, a także synbiotyki, które dodatkowo zawierają frakcje błonnika. Każdy szczep bakterii posiada swoje specyficzne właściwości, a planując eksperyment naukowy, nie zawsze możemy przewidzieć, czy dany szczep będzie pomocny w leczeniu konkretnego schorzenia.
Probiotyki mają bardzo różną jakość
Probiotyki są jednymi z najczęściej stosowanych suplementów, co sprawia, że na rynku – również polskim – mamy wiele preparatów zawierających różne szczepy bakterii. Niestety, nie wszystkie produkty są wysokiej jakości. Brak rzetelności producenta, pomimo szerokiej reklamy, może być główną przyczyną braku oczekiwanych, pozytywnych efektów.
Probiotyki najczęściej działają w populacjach o zwiększonym ryzyku dysbiozy
Największą skuteczność probiotyków obserwujemy w populacjach, które z różnych powodów, takich jak schorzenia gastroenterologiczne czy długotrwała antybiotykoterapia, są bardziej narażone na zaburzenia równowagi mikrobiomu i bariery jelitowej. Podobnie jest w przypadku osób gorzej odżywionych (o czym pisałam już na blogu) lub narażonych na określone czynniki środowiskowe, które negatywnie wpływają na mikrobiom.
Rekomendacje dotyczące długości stosowania są nadal niejasne
W wielu metaanalizach można zauważyć, że zalecane dawki probiotyków różnią się znacząco, nawet w przypadku tego samego schorzenia. W jednym artykule można przeczytać o kilkunastu dniach stosowania, a w innym o kilkunastu tygodniach. Bardzo trudno jest poprawnie porównać różne okresy probiotykoterapii, zwłaszcza gdy liczba badań jest ograniczona.
Probiotyki nie zawsze dają widoczne zmiany
Warto pamiętać, że stosowanie probiotyków nie zawsze ma znaczący wpływ na przebieg choroby czy zmniejszenie ryzyka jej wystąpienia. To również należy mieć na uwadze przy ich stosowaniu.