Rock Your Health! PolAndRock Festival

Jeśli ktoś z Was wybiera się na PolAndRock Festival, zapraszam serdecznie do naszego namiotu – Rock Your Heath – na wzgórzu ASP. Jak co roku, rozmawiać będziemy o zdrowym żywieniu, funkcjonowaniu jelit i właściwej suplementacji. Ale to nie koniec… co roku zbieramy również ankiety dotyczące zdrowia naszych polskich młodych jelit. Dzisiaj festiwalowo chciałam Wam przedstawić ostatnie wyniki z Woodstocku, które zostały opublikowane w bardzo dobrym zagranicznym czasopiśmie – Journal of Gastrointestinal and Liver Disease. Zapraszam do krótkiej lektury i oczywiście do zobaczenia na polu!

Na czym polegało badanie?

Badania, którym przewodziła prof. Ewa Stachowska dotyczyły odczuwania objawów żołądkowo-jelitowych. Jak wiele osób cierpi z powodu takich dolegliwości? Co mogło spowodować takie objawy? Odpowiedzi na te nurtujące pytania otrzymaliśmy dzięki zwalidowanemu kwestionariuszowi, który koncentrował się na zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i czynnikach środowiskowych, na które byli narażeni uczestnicy badania.

Kogo ankietowaliśmy?

Chcieliśmy sprawdzić, czy problemy żołądkowo-jelitowe dotyczą również młodych Polaków, dlatego wybraliśmy miejsce, w którym w krótkim czasie mogliśmy przebadać duża grupę. Podczas całego festiwalu udało nam się porozmawiać z 1479 osobami, z czego 44% stanowiły uczestniczki. Średnia wieku ankietowanych to 24 lata (± 6,08 lat).

Jakie są wyniki badania?

Częstość występowania bólu brzucha u naszych uczestników była zaskakująco wysoka i wynosiła aż 19,2%. Oznacza to, że co 5 osoba skarżyła się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najważniejszymi czynnikami ryzyka, związanymi z obecnością wspomnianego dyskomfortu, okazały się inhibitory pompy protonowej (leki na zgagę/nadkwasotę), antybiotyki oraz stres. Odnotowaliśmy również, że objawy żołądkowo-jelitowe występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Badania utwierdziły nas w przekonaniu, że warto mówić o temacie zdrowia jelit! Zapraszam do naszego namiotu, możecie wciąć udział w kolejnym badaniu, sprawdzić skład swojego ciała oraz dowiedzieć się więcej o metabolizmie i żywieniu!

Ciekawi szczegółów? Zapraszam na: http://www.jgld.ro/wp/y2018/n4/a7.pdf

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *