Czy probiotyki pomagają obniżyć stężenie cholesterolu?

Dzisiaj chciałabym przedstawić wyniki metaanalizy dotyczące wpływu probiotyków na stężenie cholesterolu całkowitego w organizmie.

Po co nam probiotyki?

Probiotyki stosowane są głównie w celu:

  • odbudowy prawidłowej mikrobioty jelitowej,
  • uszczelniania bariery jelitowej,
  • poprawy funkcji układu pokarmowego.

Coraz więcej badań pokazuje jednak, że probiotykoterapia może mieć również wpływ na parametry, które nie zawsze kojarzą się nam ze zdrowiem jelit. Takim parametrem jest stężenie cholesterolu we krwi.

Dobre wieści z Chin

W 2018 roku zespół badaczy z Chin postanowił sprawdzić czy stosowanie probiotyków ma wpływ na stężenie cholesterolu w organizmie. Do analizy włączono 32 randomizowane badania kliniczne, które łącznie obejmowały grupę 1971 pacjentów. Do badań włączono zarówno probiotyki jedno-, jak i wieloszczepowe. Najwięcej badań dotyczyło szczepów następujących gatunków: Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis, a także Lactobacillus plantarum. Interwencja probiotyczna trwała od 1 tygodnia aż do 24 tygodni. Jakie były wyniki badania?

  • Analiza wykazała, że stosowanie probiotyków istotnie obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi.
  • Analizy w podgrupach pokazały, że probiotyki w kapsułkach mają lepsze działanie niż probiotyki dostarczone w postaci jogurtu.
  • Dłuższa probiotykoterapia przynosi lepsze efekty związane z obniżeniem stężenia cholesterolu.

Aktualne rekomendacje

Badacze podkreślają, że osoby ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych powinny rozważyć suplementację probiotykiem w kapsułkach, a w przypadku podwyższonego stężenia cholesterolu warto rozważyć dłuższą interwencję. Należy pamiętać, że ogólne zalecenia dotyczące stosowania probiotyków doustnych mówią o 12-tygodniowym cyklu suplementacyjnym, który może być przedłużony po kontakcie ze specjalistą.

Źródło: Wang L, Guo MJ, Gao Q, et al. The effects of probiotics on total cholesterol: A meta-analysis of randomized controlled trials. Medicine (Baltimore). 2018;97(5):e9679. doi:10.1097/MD.0000000000009679.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *