Koronawirus a mikrobiota – pierwsze obserwacje
W dobie natłoku informacji związanej z pandemią dostałam kilka pytań odnośnie do COVID-19 i dysbiozy jelitowej – czy pacjenci z dysbiozą są bardziej narażeni na zarażenie koronawirusem? Na to pytanie spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć.
Zalecenia stworzone przez Kaijin Xu i współ., które ukazały się w pracy „Management of Corona Virus disease-19 (COVID-19): The Zhejiang Experience” to pierwsze retrospektywne konkluzje po leczeniu pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Niestety w międzynarodowej bazie artykułów naukowych (PubMed) dostępne jest jedynie podsumowanie artykułu w języku angielskim. Całość pracy ukazała się w języku chińskim i prawdopodobnie jest wydana tylko w formie papierowej. W streszczeniu możemy jednak znaleźć ważną wzmiankę:
„Niektórzy pacjenci z COVID-19 wykazywali elementy dysbiozy związane z obniżeniem ogólnej liczby komensali z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium. U wszystkich pacjentów należy ocenić czynność odżywczą i żołądkowo-jelitową. Zasugerowano wsparcie żywieniowe i stosowanie prebiotyków lub probiotyków w celu przywrócenia równowagi mikrobiomu jelitowego i zmniejszenia ryzyka wtórnego zakażenia z powodu translokacji bakteryjnej”.
Translokacja bakteryjna jest związana przede wszystkim z dysbiozą, przerostem bakterii patogennych, naruszeniem bariery jelitowej i wniknięciem drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Wnikające drobnoustroje to nie tylko bakterie, to również wirusy i grzyby. Na razie nie wiadomo, czy dysbioza u pacjentów z COVID-19 jest przyczyną, konsekwencją czy też może obserwacją zupełnie niezwiązaną. To, czy podczas leczenia koronawirusa lub jako prewencja będzie zalecana probiotykoterpia, będziemy mogli ocenić dopiero retrospektywnie. Niemniej jednak wiadomo, że koronawirus SARS-CoV-2 może przenosić się również drogą pokarmową, dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o naszą barierę jelitową. O tym jak zachować szczelność bariery jelitowej możecie poczytać w poprzednich wpisach:
Odpowiadając na pytanie: Czy pacjenci z dysbiozą mogą być bardziej narażeni na rozwój infekcji COVID-19?
Ponieważ wirus może przenosić się również drogą pokarmową, dysbioza może zwiększyć ryzyko infekcji. Dodatkowo nieszczelność bariery jelitowej stwarza ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.
Źródła: