Co to jest SIBO?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) jest związany z patologiczną kolonizacją jelita cienkiego bakteriami, które zazwyczaj występują w okrężnicy. Jakie są objawy SIBO?

Co to jest SIBO?

SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, to zbiór objawów klinicznych ze strony przewodu pokarmowego spowodowanych obecnością zbyt dużej liczby bakterii w jelicie cienkim. Nadmierny rozrost bakteryjny jest związany zazwyczaj z przemieszczenia się mikrobioty bytującej w okrężnicy do jelita cienkiego.  

W zdrowym organizmie jelito cienkie zawiera niewielką liczbę bakterii (<103 CFU/ml, głównie z rodzaju Lactobacillus, ale również enterokoki oraz Gram-dodatnie bakterie tlenowe i względne beztlenowce). W okrężnicy różnorodność ta znacznie wzrasta, a liczba bakterii szacowana jest nawet 1012 CFU/ml. Translokacja bakteryjna zaburza prawidłowe działanie jelita cienkiego i prowadzi do nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Jakie są objawy SIBO?

Pacjenci z podejrzeniem SIBO skarżą się na zaburzenia trawienia, problemy z wchłanianiem oraz perystaltyką jelit. Wydaje się, że to właśnie zaburzenia motoryki (w tym zespół jelita nadwrażliwego) odpowiada za 90% przypadków SIBO. 

Najczęstszymi dolegliwościami są:

  • przewlekła biegunka, 
  • wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu,
  • nadmierne gromadzenie się gazów.

Diagnostyka SIBO

Za złoty standard diagnostyczny uważa się badanie mikrobiologiczne treści jelita cienkiego. Badanie to jednak ma swoje ograniczenia, które wynikają głównie z problemów związanych ze sterylnym pobraniem treści jelitowej oraz inwazyjności, dlatego jest ono wykonywane dość rzadko. 

Testem najczęściej wykonywanym jest test oddechowy, czyli pomiar metanu i wodoru w teście oddechowym 90 minut po podaniu glukozy lub laktulozy. Ponieważ komórki naszego organizmu nie produkują tych metabolitów ich obecność w powietrzu wydychanym jest oznaką aktywności bakteryjnej. Testy oddechowe maja jednak ograniczoną czułość, która nie przekracza zazwyczaj 70%.

Z powodu niespecyficznych objawów choroby oraz braku dokładnej, nieinwazyjnej diagnostyki SIBO jest dość rzadko diagnozowane i ciężko oszacować jego częstość występowania.

Źródło: Daniluk J.: Postępowanie w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Omówienie wytycznych American College of Gastroenterology 2020. Med. Prakt., 2020; 9: 39–47.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *