Dlaczego niektóre probiotyki są wpisane na listę leków, a inne nie?

Jeśli decydujemy się na suplementacje określonym składnikiem mineralnym/witaminą zawsze warto zapytać farmaceutę o suplement wpisany na listę leku. W przypadku probiotyków sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.

Lek i suplement mają zupełnie inną drogę rejestracji, oraz inny proces badania ich skuteczności. Lek przechodzi rygorystyczne badania kliniczne, w których należy udowodnić jego skuteczność, określić stosowaną dawkę i zalecenia związane z procesem chorobowym. Lek jest zawsze bardziej wartościowy niż suplement. Dodatkową, dość istotną różnicą, jest również to, że lek musi być odpowiedzią na proces choroby – lek musi leczyć.

Dysbioza jako jednostka chorobowa

Jednymi z głównych przyczyn stosowania probiotyków jest dysbioza, uszczelnienie bariery jelitowej oraz problemy żołądkowo-jelitowe. Niestety większość tych dolegliwości nie stanowi osobnych jednostek chorobowych i jest częścią objawów innych chorób. Pomimo tego, iż probiotyki są pomocne w leczeniu tych dolegliwości, nie możemy powiedzieć, że leczą daną chorobę.

Psychobiotyki, probiotyki na osteoporozę i inne celowane probiotyki

Niektóre szczepy probiotyczne są stosowane we wspomaganiu leczenia takich chorób jak depresja, osteoporoza, syndrom metaboliczny, cukrzyca, czy zespół jelita drażliwego. Często jednak poprawiają one stan pacjenta, łagodząc określone dolegliwości, ale nie mogą same z siebie wyleczyć danej jednostki chorobowej, dlatego nie mogą być wpisane na listę leków.

Probiotyki wpisane na listę leków

Istnieje niewielka część probiotyków wpisana na listę leków. Najbardziej popularne są preparaty dopochwowe dla kobiet, które leczą bakteryjne zakażenia intymne. Zakażenia te są odrębną jednostką chorobową a probiotyki poprzez swoją konkurencje międzygatunkową zmniejszą ilość patogenów i redukują zapalenie. Innymi słowy są skuteczne w leczeniu bakteryjnych zakażeń intymnych.

W świetle istniejącego prawa farmaceutycznego część probiotyków nie może być wpisana na listę leków. W związku z tym musimy wybierać preparaty, które mają potwierdzone działanie w badaniach klinicznych i odpowiednio opisany skład produktu.

Czym kierować się w wyborze probiotyku?

Co powinno się znaleźć na opakowaniu probiotyku?

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *