Co łączy problemy jelitowe i depresję?

Szacuje się, że nawet co trzeciej osobie cierpiącej na depresję mogą towarzyszyć dolegliwości pokarmowe. Z drugiej strony zaburzenia psychiczne (głównie zaburzenia lękowe) są jednym z najczęściej występujących objawów współistniejących przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych.

Wiadomo również, że nasilenie stresorów wzmaga objawy jelitowe, co często jest obserwowano u osób z zespołem jelita nadwrażliwego (IBS). Wiele publikacji naukowych wskazuje również, że osoby cierpiące na IBS maja znacznie wyższe poziomy odczuwania lęku, w porównaniu z osobami zdrowymi. Obserwacja ta  okazała się bardzo przydatna zarówno we wspomaganiu leczenia depresji, jak również takich schorzeń jak IBS.

Jelita i układ nerwowy są połączone tzw. osią mózgowo-jelitową. Zaburzenia osi występują zarówno w depresji, jak również w niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego. Jednym z takich czynników  jest rozwój dysbiozy. Po jakimś czasie zostaje uszkodzona bariera jelitowa i dochodzi do wniknięcia bakterii do wnętrza organizmu, co indukuje stan zapalny. Konsekwencją tego jest aktywacja osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, której zaburzenia są jednym z czynników depresji. Produkcja  kortyzolu i innych glikokortykosteridów (hormonów stresu) powodują:

  • obniżenie aktywności układu odpornościowego,
  • rozwój stanu zapalnego,
  • nasilenie odczuć stresowych,
  • nasilenie problemów żołądkowo-jelitowych.

Po więcej informacji zapraszam na: http://psychobiota.pl/sibo-i-ibs-w-kontekscie-zaburzen-psychicznych/

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *