Wzmocnienie bariery jelitowej – część 2

Kolejny wpis z cyklu odbudowy bariery jelitowej. Tym razem będziecie mogli przeczytać o probiotykach, jak je prawidłowo stosować i dlaczego są skuteczne.

Eliminacja dysbiozy   

Wiele patogenów wpływa na przepuszczalność bariery jelitowej poprzez wytwarzanie toksyn, które zakłócają połączenia międzykomórkowe, powodując zwiększone wydzielanie lub zmniejszone wchłanianie płynów i elektrolitów. Zmiany w nabłonku mogą być również spowodowane przez przegrupowania cytoszkieletu wywołane kolonizacją i inwazją patogenów jelitowych. Okazuje się, że wiele szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium antagonizuje przegrupowania cytoszkieletu wywołane toksyną bakteryjną i przywraca prawidłową funkcje nabłonka. Co ciekawe, kolonizacja komensalnymi drobnoustrojami może stymulować wrodzoną i nabytą odpowiedź immunologiczną błony śluzowej jelit oraz zwiększyć produkcję substancji przeciwdrobnoustrojowych, takich jak nabłonkowe β-defensyny i lektyny. Bakterie komensalne konkurują z patogenami o miejsce bytowania i składniki pokarmowe, wywarzając szereg substancji przeciwdrobnoustrojowych. Do takich substancji należą kwasy organiczne, które zakwaszając środowisko jelit, hamują wzrost wielu bakterii dysbiotycznych.

Regeneracja nabłonka

Niektóre szczepy probiotyczne (np. Lactobacillus plantarum 299V) pobudzają produkcje specyficznych glikoprotein zwanych mucynami, które wchodzą w skład śluzu chroniącego błonę śluzową jelit. Zwiększenie wydzielania śluzu chroni powierzchnie nabłonka i uszczelnia barierę jelitową. Regenerację nabłonka wspomagają również produkty fermentacji bakteryjnej – krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), w szczególności kwas masłowy, który bezpośrednio odżywia komórki jelit. Więcej o SCFA w kolejnym wpisie.

Jakie probiotyki wybierać?

Probiotyki powinno stosować się min. 3 miesiące, a następnie przez kolejne 12 miesięcy stosować zalecaną przez producenta dawkę 10 dni w miesiącu. Jakie preparaty wybierać? Należy zwrócić uwagę na skład i oznaczenie preparatu – dobry probiotyk jest określony do poziomu szczepu. Przykład –  Lactobacillus plantarum to nazwa gatunku,  a szczep to 299v. Jeśli preparat będzie zawierał samą nazwę Lactobacillus plantarum lub po prostu Lactobacillus, jego produkcja i skład nie są wiarygodne.

Źródło:

1. Bron PA, Kleerebezem M, Brummer RJ, et al. Can probiotics modulate human disease by impacting intestinal barrier function?. Br J Nutr. 2017;117(1):93–107. doi:10.1017/S0007114516004037

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *