Jakie probiotyki na osteoporozę?

Większość probiotyków uszczelnia barierę jelitową i zapewnia prawidłowe wchłanianie pierwiastków istotnych z punktu widzenia metabolizmu kostnego. Warto jednak wiedzieć, że istnieją szczególne szczepy probiotyczne, które w badaniach  naukowych pomagają zapobiegać obniżeniu gęstości tkanki kostnej. Jakie probiotyki wybrać na osteoporozę?

W poprzednich wpisach poruszałam temat mikrobioty i zdrowia układu kostnego. Jelita, podobnie jak tkanka tłuszczowa, mózg czy kości, posiadają receptory estrogenowe. Obecność receptorów na wielu organach zapewnia działanie nie tylko w obrębie danego narządu, ale również umożliwia wywarcie efektu ogólnoustrojowego. Podczas okresu menopauzy wyczerpanie puli estrogenowej może wywierać wiele negatywnych efektów, w tym zaburzenia dobrostanu jelit, co może prowadzić do dysbiozy.

Jakie probiotyki na osteoporozę? Jedno- czy wieloszczepowe?

Osteoporoza jest procesem niezwykle złożonym, na który wpływa wiele różnych czynników, dlatego wydaje się, że zastosowanie probiotyku wieloszczepowego może być w tym przypadku bardziej zasadne.

Jakie probiotyki na osteoporozę? Szczepy Lactobacillus o udokumentowanym działaniu

W 2019 roku opublikowano wyniki badania klinicznego dotyczącego wpływu probiotykoterapii na przebieg osteoporozy w okresie okołopenopauzalnym. Badanie było przeprowadzone w czterech ośrodkach klinicznych na terenie Szwecji, a łącznie wzięło w nim udział prawie 250 kobiet we wczesnym okresie po menopauzie. Uczestniczki zostały losowo przydzielone do grupy placebo oraz do grupy otrzymującej probiotyk.

Probiotyk zawierał trzy wyselekcjonowane szczepy Lactobacillus (w Polsce dostępne w produkcie Sanprobi Osteo) w dawce 1010 CFU:

  • Lactobacillus paracasei 8700:2 (DSM  13434),
  • Lactobacillus  plantarum Heal 9 (DSM  15312);
  • Lactobacillus plantarum Heal 19 (DSM  15313).

Jakie probiotyki na osteoporozę? Wyniki badania

Każda pacjentka otrzymywała jedną kapsułkę probiotyku lub placebo raz dziennie, przez okres dwunastu miesięcy. Wyniki  ze wszystkich ośrodków pokazały, że u pacjentek przyjmujących probiotyk istotnie zmniejszyła się utrata gęstości mineralnej kości lędźwiowej kręgosłupa (w porównaniu do placebo) i obniżyło się ryzyko osteoporozy. Wyniki te potwierdziły wcześniejsze wnioski, które uzyskano z badań na zwierzętach. Badacze podkreślają, że zastosowane szczepy mogą być pomocne w profilaktyce osteoporozy.

Źródło: Jansson PA et al. Probiotic treatment using a mix of three Lactobacillus strains for lumbar spine bone loss in postmenopausal women: a randomised, double-blind, placebo-controlled, multicentre trial. Lancet Rheumatol 2019; 1: e154–6 DOI:https://doi.org/10.1016/S2665-9913(19)30068-2

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *