Nawe dane dotyczące nadwagi i otyłości u dzieci

Analizy epidemiologiczne pokazują, że ​​w niektórych krajach Europy wskaźniki nadwagi i otyłości przestały rosnąć. Czy mamy jednak powód do radości?

Nadwaga i otyłość u dzieci

Europejska inicjatywa na rzecz nadzoru nad otyłością u dzieci (ang. European Childhood Obesity Surveillance Initiative – COSI) donosi, że w krajach południowej części Europy obserwuje się częstsze występowanie otyłości. Jednak nowe trendy pokazują, że krajom tym udało się zatrzymać, a nawet zmniejszyć poziom nadmiernej masy ciała u dzieci. Sytuacja nadal jednak jest poważna, ale pierwszy raz od wielu lat nie widzimy tendencji wzrostowej.

Inne części Europy wykazują niestety odmienną tendencję. W niektórych krajach wskaźniki nadwagi i otyłości pozostały na podobnym poziomie lub nieznacznie wzrosły, bez większych różnic między chłopcami i dziewczętami. Ogółem 28,7% chłopców i 26,5% dziewcząt ma nadwagę lub żyje z otyłością.

Pandemia COVID-19 mogła znacząco zmienić sytuację regionalną, a niektóre najnowsze badania pokazują, że wskaźniki nadwagi i otyłości mogły już wzrosnąć.

Nadwaga domeną biednych czy bogatych?

Wyższy status społeczno-ekonomiczny nie zawsze oznacza niższe wskaźniki nadwagi i otyłości.

Podczas gdy w krajach o wyższych dochodach obserwuje się niższe wskaźniki nadwagi i otyłości wśród osób o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym, tendencja jest odwrotna w krajach, w których gospodarka dopiero się rozwija. Najnowsze badania oparte na danych COSI obalają inny popularny pogląd, że niski status społeczno-ekonomiczny jest powiązany z prowadzeniem niezdrowego stylu życia.

Ogromne zróżnicowanie problemów społeczno-ekonomicznych w krajach Europy pokazuje potrzebę opracowania polityki na poziomie poszczególnych krajów. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia opartego na doświadczeniach krajów wysoko rozwiniętych, które mogłoby skutecznie rozwiązać ten problem.

Jak nadwaga w dzieciństwie rzutuje na nasze dorosłe życie?

Otyłość u dzieci  wiąże się nie tylko z wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i społecznymi w dzieciństwie, ale również z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności w wieku dorosłym. Nadwaga i otyłość to udowodnione czynniki ryzyka wielu chorób przewlekłych,  w tym schorzeń układu krążenia, nowotworów i cukrzycy. Osoby z nadwagą mogą cierpieć z powodu ograniczeń funkcjonalnych i problemów psychologicznych.

Źródło: https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/pages/news/news/2021/12/new-analysis-from-whoeurope-identifies-surprising-trends-in-rates-of-overweight-and-obesity-across-the-region

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *