Synbiotyk na PCOS przebadany na Polkach
O tym, że probiotykoterapia daje pozytywne efekty w poprawie parametrów hormonalnych i metabolicznych, mogliście przeczytać w poprzednim wpisie. Na jaki preparat jednak warto się zdecydować, rozważając probiotykoterapię? Polskie badania mówią, że warto sięgnąć po synbiotyk. Jaki?
Synbiotyk wieloszczepowy dla pacjentek z PCOS
Wyniki badania były już wcześniej opisywane na blogu, ale warto jest je przypomnieć podczas cyklu wspomagania leczenia niepłodności. W 2021 roku na łamach czasopisma J Clin Endocrinol Metab. zespół dr Chudzickiej-Strugały zaplanował i przeprowadził randomizowane badanie kliniczne, w którym wzięły udział pacjentki z PCOS cierpiące z powodu nadwagi i otyłości. W związku z nadmierna masą ciała wszystkim pacjentkom zalecono dietę redukcyjną, która zawierała od 1500 kcal do 1800 kcal dziennie oraz wdrożenie codziennej aktywności fizycznej o niskiej intensywności.
Pacjentki w sposób losowy podzielono na 2 grupy, z których jedna otrzymała placebo, natomiast druga przyjmowała synbiotyk wieloszczepowy (probiotyk wieloszczepowy z prebiotykiem) Sanprobi Super Formuła, zawierający następujące szczepy: Bifidobacterium lactis W51, Bifidobacterium lactis W52, Lactobacillus acidophilus W22, Lactobacillus paracasei W20, Lactobacillus plantarum W21, Lactobacillus salivarius W24, Lactococcus lactis W19. Jako prebiotyk zastosowano inulinę oraz fruktooligosacharydy. Czas trwania suplementacji to 3 miesiące.
Jakie były wyniki?
Wyniki pokazały, że modyfikacja stylu życia jest jednym z ważniejszych czynników związanych z poprawą parametrów metabolicznych i hormonalnych pacjentek z PCOS, które cierpią na nadmierną masę ciała. Pacjentki z obu grup zredukowały masę ciała, obwód talii, obwód bioder oraz obwód ud. Jaki wpływ na wyniki miała probiotykoterapia? Grupa suplementująca probiotyk osiągnęła istotnie statystycznie lepsze efekty w badaniu.
- W grupie probiotycznej spadek masy ciała był o 3% większy.
- Tylko w grupie probiotycznej pacjenteki osiągnęły istotny spadek stężenia testosteronu, rzędu 32%.
- Tylko w grupie probiotycznej pacjenteki osiągnęły istotny wzrost stężenia DHEAS (hormonu związanego z metabolizmem testosteronu), który wynosił 14%
Źródło: Chudzicka-Strugała I, Kubiak A, Banaszewska B, Zwozdziak B, Siakowska M, Pawelczyk L, Duleba AJ. Effects of Synbiotic Supplementation and Lifestyle Modifications on Women With Polycystic Ovary Syndrome. J Clin Endocrinol Metab. 2021 Aug 18;106(9):2566-2573. doi: 10.1210/clinem/dgab369. PMID: 34050763
Przeczytaj więcej: