5 najczęściej zadawanych pytań o PCOS

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to problem zdrowotny, który dotyka jedną na 10 kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety z PCOS mają zaburzenia równowagi hormonalnej i  metaboliczne, które mogą wpływać na ich zdrowie i wygląd. PCOS jest również częstą, ale uleczalną przyczyną niepłodności.

Jakie są najczęstsze objawy PCOS?

Pierwszym objawem jest zazwyczaj nieregularny cykl miesiączkowy. Kobiety z PCOS mogą  nie mieć miesiączki lub mieć mniejszą ilość miesiączek (mniej niż osiem w roku). Mogą też miesiączkować co 21 dni lub częściej. Niektóre kobiety z PCOS przestają miesiączkować.

Kolejnym ważnym objawem jest zbyt duże owłosienie na twarzy, podbródku lub na tych częściach ciała, na których mężczyźni zwykle mają włosy. Stan ten nazywamy hirsutyzmem. Hirsutyzm dotyczy nawet 70 proc. kobiet z PCOS.

Często można również zauważyć trądzik na twarzy, klatce piersiowej i górnej części pleców, łysienie, przyrost masy ciała lub trudności z jej utratą, ciemnienie skóry, szczególnie w okolicach szyi, w pachwinach i pod piersiami.

Co powoduje PCOS?

Dokładna przyczyna PCOS nie jest znana. Wielu badaczy uważa, że istotną rolę odgrywa kilka czynników, w tym predyspozycje genetyczne, wysoki poziom androgenów, oraz hiperinsulinemia z insulinooponością, związana zazwyczaj z nadmierną masą tkanki tłuszczowej.

Jak wygląda leczenie PCOS?

Na początku pacjent powinien zacząć od modyfikacji diety, stylu życia oraz odpowiedniej suplementacji. Wszystko to powinno prowadzić do uwrażliwienia tkanek na insulinę, zmniejszenia stężenia androgenów oraz odzyskania prawidłowej owulacji.

Następnie lekarz prowadzący decyduje o wprowadzeniu farmakoterapii, co związane jest zazwyczaj z zastosowaniem metod hormonalnych, leków na cukrzycę czy blokadą działania androgenów.

W przypadku kobiet starających się zajść w ciąże często prowadza się również leczenie i suplementację, która mają pomóc przywrócić prawidłową owulacje.

Czy PCOS ma wpływ na ciążę?

PCOS może powodować problemy podczas ciąży i stanowić zagrożenie dla matki oraz dla dziecka. Kobiety z PCOS mają wyższe prawdopodobieństwo poronień, cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego.

Można obniżyć ryzyko wystąpienia problemów podczas ciąży poprzez:

  • osiągnięcie zdrowej wagi przed zajściem w ciążę;
  • wyrównanie poziomu glukozy we krwi przed zajściem w ciążę;
  • przyjmowanie kwasu foliowego i innych suplementów zaleconych przez specjalistę.

Źródło: https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/polycystic-ovary-syndrome#:~:text=Having%20PCOS%20does%20not%20mean,you%20can%27t%20get%20pregnant

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *