Co łączy Akkermansię i analogi GLP-1?
Wielu z Was pyta, czy Akkermansia może zastąpić analogi GLP-1? Czy stosowanie samego postbiotyku może dać efekt podobny do GLP-1?
Czy suplementacja Akkermansią muciniphilą może stymulować wydzielanie GLP-1?
Tak, Wyniki badań przedklinicznych pokazują, że suplementacja bakterią Akkermansia muciniphila może zwiększyć wydzielanie GLP-1. Co ciekawe okazało się, że samo białko wydzielane przez tą bakterie – białko P9 jest wystarczające do zwiększenia puli krążącego GLP-1.
Czy stosowanie samego postbiotyku może dać podobny efekt w redukcji masy ciała, co analogi GLP-1?
Analogi GLP-1 bardzo silnie działają na układ hormonalny organizmu, co wpływa na metabolizm makroskładników, w tym metabolizm glukozy oraz hamowanie uczucia głodu. Efekty suplementacji bakterią A. municiphila nie mają tak silnego działania i nie zaburzają równowagi homormonalnej. Dość drastyczne efekty spadku masy ciała, jakie daje często stosowanie analogów GLP-1, nie mogą być osiągnięte przez samą suplementację posbiotyku.
Czy Akkermansia muciniphila może być skuteczna w walce z cukrzycą?
Tak, badania kliniczne pokazują, że 3-miesięczna suplementacja może istotnie zmniejszyć stężenie insuliny, glukozy oraz insulinooporność. Warto również pamiętać, że stosowanie metforminy (leku stosowanego w cukrzycy typu 2 i stanie przedcukrzycowym) zwiększa pulę Akkermansii muciniphili w jelitach, co może dodatkowo mieć pozytywny wpływ na walkę z cukrzycą. Podczas przyjmowania metforminy można suplementować również pasteryzowaną Akkermansię muciniphilę.
Kto będzie miał największe korzyści z suplementacji postbiotykiem?
Podobnie jak w przypadku analogów GLP-1, największe efekty będziemy widzieć u osób otyłych, z zaburzeniami metabolicznymi. W odróżnieniu jednak do leku, suplementacja postbiotyku jest również przeznaczona dla osób z prawidłową masą ciała, bez schorzeń metabolicznych.