Czy duch Bożego Narodzenia siedzi nam w głowie?

Atmosfera Świąteczna udziela się nam wszystkim… Czy na pewno? Przed samymi Świętami chciałabym przedstawić Wam bardzo ciekawe badanie, które miało na celu sprawdzenie, czy atmosfera świąteczna faktycznie wpływa na aktywację naszego mózgu?

Jak wyglądało badanie?

W badaniu uczestniczyło 10 osób z obszaru Kopenhagi, które rutynowo obchodzą Boże Narodzenie i 10 osób mieszkających w tym samym obszarze, które nie mają tradycji świątecznych. U wszystkich badanych wykonano funkcjonalne skany mózgu, zoptymalizowane pod kątem wykrywania odpowiedzi zależnej od poziomu tlenu we krwi (BOLD), podczas gdy uczestnicy oglądali serię obrazów o tematyce bożonarodzeniowej, przeplatanych obrazami neutralnymi o podobnych cechach, ale niezawierających niczego, co symbolizuje Boże Narodzenie.

Po zakończeniu skanowania uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący ich tradycji świątecznych i skojarzeń z Bożym Narodzeniem. Mapy aktywacji mózgu ze skanowania zostały przeanalizowane pod kątem aktywacji związanej z Bożym Narodzeniem w grupach „świątecznych” i „nieświątecznych”. Następnie obliczono różnice między obiema grupami w celu określenia aktywacji mózgu specyficznej dla Bożego Narodzenia.

Jakie były wyniki?

W skanach osób, które obchodzą Boże Narodzenie i mają pozytywne skojarzenia ze Świętami zaobserwowano znaczące skupiska zwiększonej aktywacji BOLD w czuciowej korze ruchowej, przedruchowej i pierwotnej korze ruchowej oraz płacie ciemieniowym (dolnym i górnym). Inaczej było w grupie bez tradycji bożonarodzeniowych i o neutralnych skojarzeniach. Co ciekawe, aktywowane obszary mózgu zostały powiązane z duchowością i rozpoznawaniem emocji.

Co to wszystko oznacza?

W ludzkim mózgu istnieje „sieć ducha Bożego Narodzenia” obejmująca kilka obszarów korowych. Sieć ta miała znacznie wyższą aktywację u osób, które obchodzą Boże Narodzenie z pozytywnymi skojarzeniami, w przeciwieństwie do osób, które nie mają tradycji bożonarodzeniowych i posiadają neutralne skojarzenia. Chociaż wyniki te są bardzo ciekawe, należy je jednak interpretować z ostrożnością.

Zródło: Hougaard A, Lindberg U, Arngrim N, Larsson HB, Olesen J, Amin FM, Ashina M, Haddock BT. Evidence of a Christmas spirit network in the brain: functional MRI study. BMJ. 2015 Dec 16;351:h6266. doi: 10.1136/bmj.h6266. PMID: 26676562; PMCID: PMC4681765.

Przeczytaj więcej:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *