Działanie szczepów L. plantarum. Najnowsza metaanaliza
Chciałabym Wam przedstawić najnowszą metaanalizę związaną z działaniem szczepów Lactiplantibacillus plantarum, które znajdują się w preparatach jedno- i wieloszczepowych. Badacze doszli do ciekawych konkluzji i wyodrębnili grupy pacjentów, które mogą odnieść największe korzyści z probiotykoterapii. Metaanaliza ukazała się w 2024 r. i obejmowała 18 randomizowanych badań klinicznych, w których stosowano różne szczepy L. plantarum. Suplementacja probiotykami zawierającymi ten szczep (zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi szczepami) może znacząco poprawić wyniki leczenia pacjentów z określonymi schorzeniami.
Kto powinien rozważyć przyjmowanie probiotyku z L. plantarum?
- Pacjenci z chorobami przyzębia
Probiotykoterapia z użyciem tego szczepu pomogła istotnie zmniejszyć głębokość kieszonek zębowych i krwawienie dziąseł (p<0,001).
- Pacjenci z chorobami gastroenterologicznymi
L. plantarum jest najczęściej opisywany w kontekście łagodzenia objawów żołądkowo-jelitowych. Badania pokazały, że probiotykoterapia w znacznym stopniu zmniejszała dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego (p<0.001).
- W infekcjach/chorobach zakaźnych
Probiotykoterapia u pacjentów z chorobami zakaźnymi istotnie zmniejsza poziomu białka C-reaktywnego (p<0.001). Dwa badania kliniczne pokazały również, że podanie tego szczepu może zmniejszyć stężenie cytokin prozapalnych (np. IL-6) oraz długość pobytu na intensywnej terapii.
- Pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi
Suplementacja tym szczepem powodowała obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) (p<0,05).
Badanie nie pokazało czy w danym schorzeniu stosowanie preparatu jednoszczepowego, czy wieloszczepowego jest bardziej skuteczne. Konkluzja dotyczyła ogólnego stosowania preparatów zawierających L. plantarum.
Źródło
Osoby zainteresowane tematem zapraszam do zapoznania się z pełną treścią metaanalizy: https://link.springer.com/article/10.1007/s12602-024-10287-3